Badanie to potwierdziło słowa większości rodziców. Drugie dziecko różni się od pierwszego. W czym? Jest znacznie bardziej niegrzeczny, ma bardziej buntowniczy charakter i jest trudniejszy do wychowania. Dlaczego tak się w ogóle dzieje? Co mówią eksperci?

Wreszcie pojawiło się badanie, które potwierdza słowa rodziców dzieci na całym świecie. Wszyscy rodzice, którzy mają dwójkę dzieci, twierdzą jedno. Który? Mówią, że ich dzieci są inne. Ten jeden jest zawsze bardziej godny niż drugi. I co do jednego są zgodni. Pierworodne dziecko jest bardziej godne, podczas gdy z drugim dzieckiem zawsze są problemy. Jest to nie tylko ciekawy temat do dyskusji, ale podobne opinie stały się także podstawą badań naukowych, które mają potwierdzić lub obalić, czy rzeczywiście tak jest. Jaki jest wniosek?

Uniwersytet Kalifornijski zapewnia

Kto był zaangażowany w to badanie? Byli to przede wszystkim naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, których uzupełnili także eksperci z Los Angeles. Ogólnym zarządem był dr E. Black, uważany za osobę posiadającą prawdziwą wiedzę w swojej dziedzinie. Zadanie było całkiem jasne. Należało sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje tak duża różnica pomiędzy pierworodnym i drugim dzieckiem. A wynik? To dość szokujące. Z badania wynika np., że drugie dziecko nie radzi sobie w szkole z takimi sukcesami, jak pierwsze. I to pomimo tego, że obojgu dzieciom zapewniono takie same możliwości edukacyjne, zarówno pod względem geograficznej dostępności szkół, jak i możliwości finansowych rodziców.

Zbadano także możliwe problemy prawne

Było to również przedmiotem wspomnianego badania i musimy przyznać, że uzyskane tutaj wyniki są dość alarmujące. Potwierdzono, że drugie dziecko jest bardziej narażone na konflikty z prawem. A prawdopodobieństwo to jest dość wysokie. Jakie jest większe ryzyko, że dziecko pójdzie na ścieżkę przestępstwa? Jest o całe 40 proc. większy niż w przypadku pierwszego dziecka. Ponownie należy wspomnieć, że ogólne warunki wychowania są takie same dla obojga potomstwa.

Jakie jest zachowanie dzieci urodzonych jako drugie?

Brano pod uwagę także edukację. Również w tym przypadku wyniki są jasne i działają na szkodę dzieci urodzonych jako drugie. Najczęściej wymieniane jest to, że dzieci są zbuntowane, przeciwstawiają się, nie słuchają, mają swoją głowę i bardzo trudno nimi kierować. I to pomimo tego, że rodzice mają już pewne doświadczenie w wychowaniu pierwszego dziecka, więc wychowanie ich nie powinno stanowić większego problemu. Ale jak się okazuje, to jest problem.

Jak sobie poradzić z tą sytuacją?

Jest to bardzo skomplikowane, ale wciąż jest miejsce na mistrzostwo. Trzeba starać się poświęcić dziecku uwagę, tak samo jak wypada pozwolić mu na pewną swobodę, ale w pewnych granicach. Należy również wziąć pod uwagę wpływ starszego potomstwa. To drugie ma większy wpływ na rozwój młodszego. Jak to jest możliwe? Często wolno mu więcej i często zachowuje się bardziej buntowniczo, ale wciąż adekwatnie do swojego wieku. Młodszy dzieciak rozgląda się i robi prawie to samo. Ale w młodszym wieku, co stanowi problem. I tak z każdym miesiącem dziecko staje się nie do opanowania.

Scroll to Top