Chcesz przygotować idealny smakołyk na Wielkanoc? W takim razie wypróbuj nową innowację. Co to jest? Popularne ciasto wiedeńskie jest podstawą zupełnie nowego doświadczenia dla Twoich wypieków. Przekonaj się sam

Wielkanoc to święto tradycji, tak samo jak święto, w którym nie może zabraknąć dużej ilości jedzenia. Oczywiście mamy na myśli także dania słodkie. Jeśli pieczesz regularnie, Twoja deska jest naprawdę bogata. Ale jeśli nie chcesz, aby ten rok był taki sam jak poprzedni, czas spróbować czegoś nowego. Co powinno być? Pokażemy Ci to. To ciasto wiedeńskie. Przysmak, który wyniesie Twoje ciasta na zupełnie nowy poziom.

Upiecz wielkanocne ciasto wiedeńskie

Więc już wiesz, co przygotować. To przepis na bardzo ciekawy przysmak, jakim jest wielkanocne ciasto wiedeńskie. Jego wyjątkowość polega przede wszystkim na ciekawym procesie przygotowania. Takie ciasto przygotowuje się wieczorem, ale zużywa dopiero następnego dnia. Oznacza to, że ciasto jest przygotowane, a następnie odpoczywa przez co najmniej 8 godzin. Wiąże się to z uzyskanym bardzo ciekawym smakiem, a także wyjątkową konsystencją. Jeśli jesteś zainteresowany, rzućmy na to okiem.

Jakie są niezbędne składniki?

Nie musisz się martwić, że ciasta wiedeńskiego nie będziesz w stanie przygotować lub nie będziesz miał w domu składników. To w zasadzie jego przeciwieństwo. Spójrz tylko, bez czego nie możesz się obejść.

 • 1,5 kg mąki
 • 500 g cukru
 • 300 g masła
 • 500 ml mleka
 • 150 g rodzynek
 • 50 g drożdży
 • 6 jaj
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 cukier waniliowy
 • 1 dcl oleju

Powyżej znajdują się składniki dania głównego. To znaczy na twoje ciasto wiedeńskie. Jeśli chcesz, aby Twoje wielkanocne ciasto było naprawdę idealne, to dobry moment na zaopatrzenie się w składniki na polewę, czyli posypkę. Konieczne jest posiadanie:

 • 2 białka jaj
 • 1 łyżka soku z cytryny
 • 1 łyżka cukru pudru

Przystępujemy do przygotowania ciasta. Ma kilka etapów

Pamiętaj, że aby osiągnąć doskonały efekt, należy także zachować odpowiednią procedurę technologiczną. Najpierw podgrzej trochę mleka, dodaj drożdże i trochę cukru. Wstawiamy do miejsca, gdzie jest około 50 stopni – np. do piekarnika i następnie pozwalamy drożdżom wyrosnąć.

Podczas gdy drożdże pracują, możesz wymieszać jajka z resztą cukru. Tutaj na pewno będziesz musiał wybrać mikser, który zagwarantuje doskonały wynik. Następnie rozpuść również masło, które powoli dodawaj do tej mieszanki.

Kiedy drożdże i masa jajeczna będą gotowe, po prostu, ale ostrożnie je ugotuj. W tym przypadku zalecamy mieszanie wyłącznie ręcznie, aby wszystko połączyło się bardzo powoli. Baza ciasta wiedeńskiego jest gotowa.

Dodaj pozostałe składniki

Baza ciasta jest gotowa, można więc dodać do niej pozostałe składniki. Oznacza to rodzynki, a zwłaszcza mąkę. Ważne jest, aby dobrze wyrobić ciasto. Nie powinno być bardzo lepkie i powinno też mieć dość sztywną konsystencję. Po przetworzeniu włóż go do pojemnika i przykryj ściereczką. Wybieraj większe pojemniki, gdyż ciasto zwiększy swoją objętość dwa do trzech razy.

Odstaw w cieplejsze miejsce i odstaw do wyrośnięcia

Czy ciasto jest gotowe? Czy jest w pojemniku i przykryty ściereczką? Jeśli tak, po prostu umieść je w cieplejszym miejscu w domu i pozwól, aby stopniowo rosło. Jak wspomnieliśmy, ideałem jest oczywiście noc na okres 8-12 godzin. Ciasto weź rano i możesz przystąpić do ostatniej pracy. A to pieczenie ciasta.

Idziemy upiec ciasto

Teraz możesz wybrać, którą formę wybrać. Można upiec jedno duże ciasto i skorzystać z klasycznej formy lub można wykorzystać kilka mniejszych i zrobić coś w rodzaju muffinki. To tylko Twój konkretny wybór. Ale w obu przypadkach weź trochę oleju i wytrzyj formę, aby się nie przykleiła. Następnie wystarczy już tylko włożyć ciasto tak, aby idealnie rozłożyło się na całej powierzchni.

Po zakończeniu przygotowań wystarczy włożyć je do piekarnika. Należy go podgrzać do temperatury 200 stopni Celsjusza. Wkładasz formę z ciastem i po prostu pieczesz. Czas pieczenia różni się w zależności od wielkości wiedeńskiego ciasta wielkanocnego. W przypadku mniejszych może to być 20-30 minut, w przypadku większych 50-60 minut. Sprawdź i wyjmij na czas.

Glazurę można przygotować także podczas pieczenia. Nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Po upieczeniu ciasto wyjmujemy i pozostawiamy do lekkiego przestygnięcia. Następnie polej polewą polewą i odstaw na chwilę do ostygnięcia. Gdy konsystencja będzie sztywna, można podawać. Życzymy dobrego smaku.

Scroll to Top