Chyby při praní aneb jak zabránit zbytečnému ničení oblečení

Někomu se může zdát, že je praní v pračce jednoduché. Někomu, kdo ještě nikdy nepral naopak děsivě složité. Každý, kdo už se v praní zorientoval a ví, který prací program používat, by si mohl myslet, že tím je vše vyřešeno. Omyl. Praní prádla má několik dalších úskalí, které mohou odeslat vaše prádlo do věčných lovišť. Pojďte se s námi podívat na několik základních rad, které vám pomohou se v celém procesu praní trochu lépe zorientovat.

 

 

Vysoká teplota vody

Co si budeme povídat, každé oblečení má svoji životnost a ta je v posledních letech stále nižší a nižší. Pokud i přes to chcete, aby vám vaše prádlo vydrželo co možná nejdéle, neměli byste prát na vysoké teploty. Prádlo si dlouhodobě udržuje tvar a barvu pouze pokud perete při nízkých teplotách. Studená voda si paradoxně dokáže s nečistotami poradit stejně dobře jako voda teplá. Stačí k tomu používat kvalitní prací prostředek. Pokud chcete některé oblečení desinfikovat, budete muset prát na vysoké teploty, běžné zašpinění ale v pohodě odstraníte i při nižších teplotách.

Silně zašpiněné prádlo do pračky nepatří

Pokud se vaše dítko vrátí z hřiště celé od bahna a ani kousek oblečení nezůstal čistý, rozhodně byste ho neměli hned házet do pračky. Všechny silně znečištěné kusy oblečení byste měli nejprve omýt v rukou nebo na ně použít odstraňovač skvrn. Navíc omytím snížíte riziko toho, že se do pračky dostanou nežádoucí předměty, které mohou pračku vyřadit z provozu.
Pokud doma zrovna nemáte žádný odstraňovač skvrn, můžete zkusit použít citronovou šťávu. Citron má dobré čistící vlastnosti a zbaví vás skvrn od potu. Ocet se zase dokáže vypořádat se skvrnami od trávy a těžko odstranitelné skvrny od vína zmizí, pokud je očistíte směsí vody a jedlé sody v poměru 3:1.

Všeho moc škodí

Pokud do pračky přidáte příliš mnoho čistícího prostředku, můžete ucpat nádobku na prací prostředek a způsobit tak nepříjemný zápach. Příliš mnoho změkčovadla prádlu také nedělá dobře, takže si vždy přečtěte dávkování na obalu. Pokud zápolíte s opravdu hodně znečištěným prádlem, použijte raději režim předpírky nebo spusťte dva opakující se cykly praní.

Změkčovač můžete použít skoro kdykoliv

Změkčovač má hned několik výhod, samotné prádlo je díky němu hebké a příjemné na dotek a zároveň usnadňuje budoucí žehlení. Jestliže ho používáte pravidelně, časem začne snižovat absorpci materiálu. Kvůli tomu byste ho neměli používat při praní sportovního oblečení a dalších kusů oblečení, které jsou vyrobeny z mikrovláken nebo elastanu. Pozor také na praní ručníků, kterým změkčovadlo může ublížit a snížit jejich účinnost.

Ne všechno patří do pračky

Některé kusy oblečení prostě nejsou vhodné pro praní v pračce. Automatické mytí podprsenek neustále deformuje jejich tvar a je tak lepší mýt je ručně. Stejné pravidlo platí pro krajkové spodní prádlo a všechny druhy plavek.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

Rajstopy w pralce?

Rajstopy nylonowe można bez obaw prać w pralce, wystarczy do ich prania użyć specjalnego detergentu. Pończochy należy również prać w temperaturze 32 stopni na niskich obrotach. Rajstopy należy także prać w specjalnym woreczku do prania, nie zapominając o ich wywróceniu na lewą stronę podczas prania.

Wybielacz do nietradycyjnych materiałów

Wybielacz jest substancją bardzo agresywną i może osłabiać włókna, dlatego nie należy go przesadzać. Czasami może nawet zjeść całą koszulkę. Szczególną uwagę należy zwrócić na tkaniny elastyczne, które w trakcie prania mogą stracić elastyczność.

A co powiesz na elastyczne ubrania?

Nie używaj zmiękczacza do tkanin i pierz ubrania wyłącznie w zimnej wodzie. Nie należy suszyć ubrań w suszarce automatycznej, a już na pewno nie należy ich prasować.

Uważaj na dżinsy

Producenci dżinsów zazwyczaj zalecają, aby nie prać swoich produktów bez potrzeby. Nie zaleca się prania ich w pralce, gdyż w takich warunkach mogą stracić kolor. Jeśli nie chcesz rezygnować z prania, powinieneś zachować przynajmniej 2-6-miesięczny odstęp pomiędzy dwoma myciami. Ale wszystko zależy od tego, jak często nosisz dżinsy i jak je traktujesz.

Słabe suszenie

Nieprawidłowy proces suszenia może zniszczyć Twoje ubrania tak samo, jak niewłaściwe pranie. Nie należy suszyć ubrań zbyt często, ponieważ pranie ulega dużemu zużyciu. Delikatnych materiałów w ogóle nie należy suszyć. Nie próbuj suszyć wełnianych swetrów i dzianin na wieszaku lub wieszaku, ponieważ mogą stracić swój kształt. Lepiej jest rozłożyć je na poziomej powierzchni.

Zadbaj także o swoją pralkę

Podobnie jak o ubrania, tak i o pralkę należy dbać, gdyż pozostawienie jej w nieporządku może odwdzięczyć się zniszczeniem ubrań. Jeśli nie czyścisz pralki regularnie, w jej wnętrzu może gromadzić się brud i resztki wypranych włókien. Wszystko to może następnie bardzo łatwo przedostać się na nowe ubrania, które mogą zacząć śmierdzieć, a w jeszcze gorszym przypadku mogą pojawić się na nich białe plamy. Należy zatem przestrzegać poniższych zasad konserwacji.

Należy starać się wietrzyć pralkę po każdym praniu. Każde mycie może spowodować osadzanie się brudu w szczelinie pomiędzy gumową uszczelką drzwi. Zawsze sprawdzaj i czyść ten obszar. Nie zapomnij regularnie płukać pojemnika do mycia. Woda często osadza się pomiędzy uszczelką drzwi a bębnem. Pamiętaj, aby zawsze wysuszyć pralkę, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.
Co jakiś czas należy wyczyścić pralkę środkiem dezynfekującym, detergentem i octem, które mogą niszczyć kamień.

To były nasze wskazówki, jak przedłużyć żywotność Twojej pralki. Jeśli będziesz o niego dobrze dbać, nie tylko posłuży dłużej, ale także wydłuży żywotność Twojego prania.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie

Scroll to Top