Ciasto uniwersalne, które świetnie nadaje się do langustynek, pizzy i wypieków

Szukasz ciasta uniwersalnego, które możesz przechować w lodówce kilka dni i wykorzystać np. do pizzy czy langustynki? To jest prawdziwa rzecz. Należy do ciast drożdżowych, które są łatwe w przygotowaniu, a jednocześnie kojarzą się z tym, że efekt jest zawsze doskonały. Ciasto jest pięknie puszyste, giętkie, a dzięki swojej uniwersalności wystarczy się tego nauczyć i mamy rozwiązanie na przygotowanie całej gamy dań.

 

 

Czego będziesz potrzebować?

Nie musisz się martwić, że to uniwersalne ciasto będzie, jakkolwiek skomplikowane. Po pewnym czasie przekonasz się, że nie jest to wcale skomplikowane. Dokładnie odwrotnie. Podaje również listę składników, która wygląda następująco:

  • 50 g drożdży
  • ½ łyżeczki soli
  • 250 ml mleka
  • 2 łyżki cukru
  • 200 g masła
  • 3,5 szklanki mąki

Wszystko zaczyna się od drożdży

Aby to uniwersalne ciasto odniosło sukces należy pozwolić aby zaczyn wyrósł. Podgrzej mleko do letniego, dodaj cały cukier, a następnie pokruszone drożdże. Przykryj pojemnik ręcznikiem, odstaw w bardzo ciepłe miejsce i odstaw na co najmniej 30 minut. Kiedy drożdże urosną, wszystko jest na dobrej drodze i najtrudniejsza część już za nami.

Wyrabiaj ciasto

Gdy drożdże będą już gotowe, możesz przystąpić do pracy nad ciastem. Wystarczy dodać wszystkie składniki do drożdży i zacząć miksować. Ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Jeśli ciasto jest zbyt klejące, dodaj trochę więcej mąki. Jeżeli natomiast jest zbyt twarde wystarczy dodać mleka.

Zostawiamy do wyrośnięcia i gotowe

Jest to ciasto na zakwasie, więc należy pozwolić mu również wyrosnąć. Przykrywamy nim miskę i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 30-40 minutach jego objętość powinna mniej więcej się podwoić. W tym momencie jest gotowy do użycia. A co z nim? Jak wspomnieliśmy, jest ich wiele. Langoš, pizza, ciasta, ale także bułki czy ciasta. Nie ma ograniczeń co do pomysłów.

Jeśli został Ci kawałek ciasta, nie rozpaczaj. Zawiń w torbę lub folię spożywczą i włóż do lodówki. Tutaj powinno wytrzymać kilka dni bez żadnych problemów. Następnie po prostu wyjmij go, pozostaw w cieple na godzinę, a następnie używaj jak zwykle.

Scroll to Top