Czy czasami odczuwasz sztywność w kończynach? Oto kilka przyczyn, a niektórymi z nich należy zająć się jak najszybciej

Prawie każdy z nas doświadczył uczucia sztywnych kończyn. Tym nieprzyjemnym odczuciom często towarzyszy łagodne mrowienie i mrowienie lub pieczenie. Jedną z przyczyn jest przerwanie krążenia krwi, które następuje na skutek ucisku naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych.

Uczucie sztywności kończyn nie jest przyjemne, choć trzeba dodać, że nie jest to stan, który powinien zagrażać życiu. Mimo to zdecydowanie możemy się zgodzić, że gdy drętwieje nam ręka lub noga, nie jest to coś, czego pragniemy dwa razy…

Dlaczego pojawia się uczucie sztywnych kończyn?

Jeśli uczucie sztywności kończyn pojawia się tylko od czasu do czasu, nie ma powodów do szczególnego niepokoju. Wręcz przeciwnie, jeśli zdarza się to częściej, czas zwrócić na to uwagę, ponieważ przyczyną pojawienia się tych uczuć może być również jakaś poważniejsza choroba, którą należy leczyć.

Przeczytaj także: Naturalny środek przeciwbólowy działający jak morfina prawdopodobnie rośnie w Twoim ogrodzie, a Ty nie masz o tym pojęcia!

Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawię Państwu najczęstsze przyczyny, które mogą powodować uczucie sztywności kończyn.

Przyczyna pierwsza: zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka najczęściej dotyka osoby wykonujące monotonną pracę – na przykład redaktorów, szwaczki czy muzyków. Powtarzające się ruchy palców powodują obrzęk ścięgien prowadzących przez wąski kanał, co będzie skutkować uciskiem nerwu i nieprzyjemnym uczuciem mrowienia.

Przyczyna druga: zakrzepica żylna

Ten problem zdrowotny może również powodować drętwienie. W wyniku tego tworzy się skrzep, który spowalnia przepływ krwi i tym samym zakłóca dopływ substancji ważnych dla utrzymania funkcji kończyn.

Przyczyna trzecia: udar

Jest to najniebezpieczniejsza przyczyna, która może powodować uczucie sztywności kończyn i którą zdecydowanie należy się zająć. Jeśli do zesztywniałych kończyn dołączą się inne objawy, takie jak ból głowy lub niewyraźna mowa, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lub wezwać pogotowie.

Przyczyna czwarta: stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to wielka obawa, której boją się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jest to nieprzyjemna i bardzo poważna choroba neurologiczna, która uszkadza mózg i rdzeń kręgowy, w wyniku stwardnienia rozsianego może dojść do zaburzenia przekazywania impulsów nerwowych.

Scroll to Top