Czy ty także należysz do 97% osób, które źle gotują ryż? A może wręcz przeciwnie, należysz do grona tych, którzy wiedzą, jak to zrobić? Nawet profesjonalni szefowie kuchni gotują je źle. Jak to jest możliwe? Ich jedzenie zawiera dużo arsenu

Ryż to najsłynniejsza roślina uprawna na świecie, używana na całym świecie jako dodatek. Istnieje ogromna liczba różnych rodzajów ryżu, różniących się zarówno smakiem i wyglądem, jak i konsystencją lub rodzajem żywności, do której taki ryż nadaje się. Najnowsze badania pokazują, że aż 97 procent populacji gotuje ryż nieprawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że w nim pozostaje bardzo niebezpieczny dla organizmu arszenik. Może przedostać się do niego naturalnie podczas uprawy. Celem każdego powinno być dołożenie wszelkich starań, aby zostać wyeliminowanym. Ale nie każdy wie, jak to zrobić!

Jak to możliwe, że ryż zawiera arszenik?

Wiele osób nawet nie wie, że ryż może zawierać tę niebezpieczną substancję. Jak on w to wchodzi? To całkiem proste. pochodzi przede wszystkim z nawozów regularnie stosowanych na plantacjach ryżu. Zawierają go nawozy przemysłowe, które już w trakcie uprawy przedostają się do samego ryżu. Nie należy również zapominać, że arsen z nawozów przedostaje się również do samej gleby. Nawet jeśli nawożenie miałoby się później zakończyć, w glebie jest go tak dużo, że nadal przedostanie się do ryżu. Dlatego należy zachować ostrożność i wiedzieć, jak wyeliminować go z pożywienia.

Trzeba dodać, że niekoniecznie jest to tylko kultywacja. Arsen może przedostać się do ryżu również z pojedynczych pojemników, w których jest dalej rozprowadzany. Nie jest niczym niezwykłym, że np. Chiny nie przywiązują dużej wagi do składu, więc i tutaj może pojawić się arszenik. I tak ryż wchłania go nawet podczas transportu. To kolejny powód, aby zachować ostrożność.

Jaka jest zawartość arsenu w ryżu?

Trzeba powiedzieć, że nie można tego stwierdzić z całą pewnością, gdyż zawsze zależy to od wielu czynników, m.in. tego, skąd pochodzi i jak jest dystrybuowany. Trzeba jednak dodać, że jego zawartość jest w jakiś sposób skalkulowana. Choć brzmi to dziwnie, istnieją pewne konkretne normy, w których mówimy o granicach, których należy przestrzegać. Ale faktem jest, że w każdym kraju mogą obowiązywać inne limity, tak samo warto dodać, że nie każde zboże jest kontrolowane. Kontrole są losowe i nikt nie wie, jaki ryż jedzą.

Co może powodować arsen?

Przyjrzyj się także, co ta substancja może zrobić w Twoim jedzeniu. Jest tego naprawdę sporo i dlatego warto zachować ostrożność. Prawdopodobnymi problemami zdrowotnymi są dziś na przykład choroby układu krążenia, a także niewydolność i zaburzenia nerek, a także rozwój nowotworów. Nie możemy zapominać także o problemach związanych z cukrzycą, czyli tzw. cukrzycą.

Jak prawidłowo ugotować ryż? Sprawdź najlepsze praktyki

Jaka jest właściwa metoda, która pomoże wyeliminować znaczne ilości tej niebezpiecznej substancji z ryżu? Konieczne jest dokładne przepłukanie ryżu. Odpowiednia jest zimna, nawet lodowata woda. Wskazane jest przepłukanie ryżu co najmniej 7 razy. Dzięki temu usuwana jest z niego skrobia, która bardzo często zawiera arsen. Dzięki temu jego ilość w ryżu została zredukowana do absolutnego minimum. Niektóre badania podają nawet, że takie płukanie prowadzi do zmniejszenia zawartości arsenu aż o 80 proc., a to liczba bardzo istotna dla zdrowia człowieka.

Jeśli chcesz wykonać jeszcze bardziej wymagającą procedurę, możesz. Po wypłukaniu ryż należy również dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym lub płóciennym, który może wchłonąć wszelkie pozostałości tej substancji. Ponadto nie możemy zapominać, że należy go gotować w wysokiej jakości garnkach, w wysokiej jakości wodzie i z użyciem nieszkodliwej soli. Dzięki temu będzie nie tylko dobrze smakować, ale także będzie zdrowy.

Scroll to Top