Czy uważasz się za największego miłośnika mięsa? Przygotuj go jak nigdy dotąd. Ta pieczona karkówka przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Dlaczego? Za smak, miękkość i soczystość

Kochasz mięso i najchętniej delektujesz się nim na co dzień? Jeśli tak, mamy przepis na jeden z najlepszych przetworów z karkówki. Jeśli często nie udaje Ci się sprawić, aby było smaczne, miękkie i soczyste, może to nie tylko kwestia wyboru mięsa, ale może też nie do końca odpowiednie jego przygotowanie. Wspólnie zastanowimy się, jak nim zarządzać, aby był w 100% najlepszy.

Jakie składniki będą Ci potrzebne?

Upewnij się, że pieczona karkówka naprawdę Cię podnieci. Często mówi się o tym przepisie, że nie ma on konkurencji. Wystarczy przestrzegać odpowiedniej procedury technologicznej i oczywiście właściwych proporcji składników. Czego będziesz potrzebować?

 • 2 kg karkówki

 • 100 ml oleju

 • 100 ml ciemnego piwa

 • 1,5 kg ziemniaków

 • 150 g boczku

 • 200 ml kwaśnej śmietany

 • 1 łyżka miodu

 • 1 duża cebula

 • 5 ząbków czosnku

 • 1 garść świeżych ziół

 • 1 torebka mielonej czerwonej papryki

Zaczynamy od marynaty

Aby wszystko zakończyło się sukcesem należy postępować zgodnie z ustaloną procedurą technologiczną. Tutaj bardzo ważne jest, aby zacząć od stworzenia marynaty. Odbywa się to poprzez zmieszanie oleju, ziół, czosnku, miodu, a także piwa. Kiedy marynata będzie już gotowa, wkładamy kawałki karku, które kroimy w grubsze plasterki. Pozostawić w ten sposób marynowaną szyję na co najmniej godzinę.

Przygotuj ziemniaki

Podczas gdy szyja się marynuje, możesz przygotować ziemniaki. Najpierw je obierz, następnie umyj, a następnie pokrój w grubsze plasterki. Następnie ułóż je na dnie blachy do pieczenia. Powinny to zakrywać, ale nie powinno się zdarzyć, że będzie ich dużo. Następnie wystarczy posypać ziemniaki mieloną czerwoną papryką. Miłośnicy ostrzejszych potraw mogą sięgnąć po wersję na gorąco.

Następnie na ziemniakach kładziesz pozostałe składniki. I to w postaci cebuli, którą polecamy pokroić w krążki lub w półksiężyce. Następnie kroimy również boczek, najlepiej na mniejsze kawałki. Boczek wraz z cebulą rozsmarować na warstwie ziemniaków, które już czekają w piekarniku.

Teraz czas na mięso

W danym momencie można wyjąć karkówkę z marynaty i ułożyć poszczególne plasterki na warstwie cebuli i boczku. Nie nalewaj marynaty jako takiej, gdyż wykorzystasz ją do pieczenia. W razie potrzeby wlać do naczynia do pieczenia. Zostaw trochę, ponieważ wykorzystasz go również do niezbędnego polewania. Gdy marynata będzie już gotowa, bierzemy folię i przykrywamy nią blachę do pieczenia. Dzieje się tak, aby ciepło i para nie uciekały.

Teraz do piekarnika

Gdy wszystko będzie już gotowe, możesz wstawić brytfannę z szyjką do piekarnika. Należy go podgrzać do wyższej temperatury, a konkretnie do 200 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura, w której będziesz piec wszystko przez około 1 godzinę. Nie wyłączaj później piekarnika, ponieważ przepis jest nadal kontynuowany.

Po godzinie pieczenia zdejmujemy folię i na warstwę szyjkową dodajemy śmietanę. Nie doprawiaj go w żaden sposób, po prostu spróbuj rozprowadzić go po całej powierzchni blachy. Następnie włóż ponownie do piekarnika i kontynuuj pieczenie. Zajmie to około 10-30 minut, aż krem ​​zacznie stopniowo brązowieć. To dowód, że udało się i można zacząć jeść. Życzymy dobrego smaku.

Scroll to Top