Czy w Środę Popielcową katolicy mogą jeść mięso i słodycze? Kościół mówi jasno, ale jest wyjątek

Środa Popielcowa jest dniem w kalendarzu katolickim, który wyznacza początek Wielkiego Postu. Dzień ten przypada na 46 dni przed Wielkanocą, czyli w tym roku 22 lutego. Czy można tego dnia jeść mięso i słodycze i czy wszyscy zobowiązani są do uszanowania narzuconych restrykcji? Okazuje się, że ze ścisłego postu zwolnione mogą zostać niektóre osoby ze względu na swój wiek.

Czym jest Środa Popielcowa i czy można wtedy spożywać mięso i słodycze?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Dzień ten uznawany jest za najważniejsze święto w katolickim kościele. Przygotowania do nich rozpoczyna Środa Popielcowa, przypadająca na 46 dni przez upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa. W tym roku wypada ona 22 lutego i zakłada ścisły post, zakazujący między innymi jedzenia mięsa oraz słodyczy.

Jakie posiłki spożywa się w Środę popielcową i czym zastąpić mięso?

Ścisły post w Środę Popielcową zakłada  ograniczenie się do 3 posiłków zjedzonych tego dnia. Nie każdy jednak ma obowiązek przestrzegania tych zasad. Nie muszą się nich stosować osoby poniżej 18 a także powyżej 60 roku życia.

Nieco inaczej wygląda kwestia wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych i słodyczy. Tutaj zasady są bardziej wyśrubowane. Od jedzenia mięsa i łakoci tego dnia powinien powstrzymać się każdy katolik, który ukończył 14 rok życia.

W kościele katolickim funkcjonuje prawo dyspensy. Zwalnia ona z obowiązku poszczenia tych wiernych, którzy nie mają wpływu na rodzaj swojego pożywienia. Dyspensa dotyczy zatem np. pacjentów szpitali, więźniów i aresztantów. W Środę Popielcową muszą oni jednak inną formę pokuty, taką jak modlitwa lub jałmużna.

Z obowiązku ścisłego postu nie są zwolnione kobiety w ciąży. Według kościoła ciąża nie jest chorobą i nie stanowi przesłanki do ustępstw w tym temacie. Jedynym wyjątkiem mogą być wyraźne zalecenia lekarza, który zaleci inne żywienie ze względu na stan zdrowia pacjentki.

Jakie posiłki spożywa się w Środę popielcową i czym zastąpić mięso?

Wiemy już, że w Środę Popielcową katolikom nie wolno spożywać mięsa ani słodyczy. Co więc można jeść 22 lutego? Doktryna kościelna zakłada, że tego dnia należy ograniczyć się do jedynie 3 posiłków. Przygotowywane są wedle ściśle określonych reguł.

W Środę Popielcową można zjeść jedynie 3 posiłki. 2 z nich mają być lekkie, natomiast ostatni- do syta. Pamiętać należy, że żaden nie może zawierać w sobie mięsa ani słodkości. Co zatem jest dozwolone na talerzach?

Jest kilka propozycji na posiłek jedzony do syta. Spożycie mięsa nie jest jedynym sposobem na pełen brzuch. Z powodzeniem można zastąpić je np. pieczoną lub smażoną rybą. Sprawdzą się też dania z dodatkiem nabiału, takie jak makaron z serem, pierogi z serem lub kotlety z kaszy gryczanej i twarogu.

Idealnym zamiennikiem mięsa w Środę Popielcową może być także jajko. Postaw na kotlety jajeczne, lub jajko sadzone z mizerią i ziemniakami. Ugotowane kartofle możesz uformować w placuszki, usmażyć i podać z sosem pieczarkowym. Wbrew pozorom wybór postnego menu jest całkiem urozmaicony. Przepis na postne kotlety jajeczne znajdziesz na naszej stronie. Do syta najesz się delikatną rybą pieczoną w warzywach.

pieczona ryba postna.png
Scroll to Top