GIS wycofał ze sprzedaży popularny olej – jest bardzo szkodliwy dla zdrowia!

Co jakiś czas dowiadujemy się o tym, że jakiś produkt może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Jeśli tylko go posiadamy, najlepiej jest go wyrzucić – w żadnym razie nie powinniśmy go spożywać. Kilka dni temu okazało się, że pewien olej musi zostać wycofany ze sprzedaży.

Niebezpieczny olej

22 maja Główny Inspektorat Sanitarny poinformowało o niebezpiecznym oleju, który jest dostępny w sklepach, a wiele osób na pewno już zdążyło go nabyć.

Mowa o oleju „Rizi Olej z ryżu” o numerze partii RBHSSC11A. GIS podkreśla, że został on wycofany z rynku po tym, jak otrzymano wyniki badań dzięki swojemu niemieckiemu odpowiednikowi.

 

Olej ryżowy pochodzi z Tajlandii, a pojemność, w jakiej został sprzedawany, to 500 ml. Importerem jest Heuscchen & Schrouff Oriental Foods Trading, a data ważności produktu to 11.03.2021.

Dzięki badaniom przeprowadzonym w Niemczech wiemy, że w tym oleju przekroczony został najwyższy dopuszczalny poziom estrów glicydowych (2,37 ± 0,67 mg/kg), wysoki poziom oleju mineralnego (w tym węglowodorów aromatycznych (MOAH): 25,0 ± 7,5 mg/kg i węglowodorów nasyconych (MOSH): 59,5 ± 17,8 mg/kg).

Należy podkreślić, że estry glicydowe mają charakter rakotwórczy – można sobie więc wyobrazić, jak bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia będzie spożycie tego oleju.

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wycofano ten produkt z rynku, jednak ci, którzy mają go w swojej kuchni, powinni natychmiast go wyrzucić!

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Scroll to Top