Jajka nadają się nie tylko do jedzenia, ale są również świetne do ogrodu

Czy uważasz, że jajka to tylko żywność, którą należy jeść? To nie jest takie. Jest także dobrym pomocnikiem w ogrodzie. Pokażemy Ci jak wykorzystać takie jajko i jak je wykorzystać. Niektóre procedury są dość zaskakujące, ale jeśli zastosujesz się do rad doświadczonych ogrodników, po prostu będziesz się gapił, co potrafi coś tak zwyczajnego jak jajko w kwietniku.

Zakop jaja w kwietniku

Wyjmij zwykłe jajo kurze z lodówki i zakop je w kwietniku. W zależności od wielkości użyj kilku. Powodem tego jest fakt, że surowe jaja będą tutaj służyć jako wyjątkowy nawóz. I to z jedną wielką zaletą, jaką jest stopniowe uwalnianie. Zakopujesz jajko w ziemi, a ono stopniowo, w miarę rozkładu, uwalnia korzystne substancje, które następnie zostaną wchłonięte przez system korzeniowy wszystkich roślin.

Jajko to nawóz, który zachwyca zarówno tym, że może działać długo, jak i tym, że jest nawozem uniwersalnym. Zarówno żółtko, jak i białko, a nawet sama skorupa są korzystne dla roślin. Oprócz dostarczania roślinom niezbędnych dla zdrowia i wzrostu substancji, zapewniają także ochronę przed chorobami i szkodnikami.

Procedura jest łatwa

Jeśli chcesz użyć jajek jako nawozu, jest to bardzo proste. Można go zakopać w istniejącym grządce, najlepiej w pobliżu systemu korzeniowego. Zarówno pod względem głębokości, jak i odległości jako takiej.

Jeżeli dopiero zamierzasz sadzić to wykop dołki odpowiadające wielkości sadzonki, na dno włóż jajko, przykryj odrobiną ziemi i dopiero wtedy zasadź. W przypadku doniczki zaleca się podłożyć warstwę gliny pod samo jajko.

Istnieją również inne zastosowania

Zakopanie jajka to nie jedyny sposób wykorzystania jego unikalnego składu. Same muszle można wykorzystać w ten sam sposób. Połówki muszli można również wykorzystać jako pojemniki do wstępnej uprawy małych sadzonek. Rozdrobnione muszle świetnie sprawdzają się nie tylko jako nawóz, ale także jako środek odstraszający ślimaki czy ślimaki.

Łuski rozdrobnione na pył i zmieszane z glebą mogą z kolei zapewnić glebie optymalne pH, dostosowane do naszych potrzeb. Ciekawostką jest również to, że wodę, w której wcześniej gotowano jajka, można wykorzystać także do podlewania. Uwolniono w nim szereg dobroczynnych substancji. Jak widać zarówno jajka, jak i w zasadzie ich odpady można wykorzystać w ogrodzie.

Zdjęcia: Zardzewiały ogród

Scroll to Top