Aller au contenu
Accueil » Jen utrhnout a zalít olejem: Toto není žádný plevel, ale zázračná rostlina, kterou by měly znát všechny ženy po 40-tce !

Jen utrhnout a zalít olejem: Toto není žádný plevel, ale zázračná rostlina, kterou by měly znát všechny ženy po 40-tce !

  Jetel luční je jeden z těch rostlinek, na které narazíme při každé procházce v přírodě. Jsou ní doslova obsypané louky a možná na ni natrefíte i na vašem trávníku. Jetel je nejen pěkná na pohled, ale i nesmírně užitečná bylinka . Znát by ji měli především ženy, pomoci však může zcela každému !

  Jetel by měli znát hlavně ženy:

  Obsahuje látky známé jako isoflavony, které působí jako hormon estrogen v těle . Používá se k léčbě návalů horka a dalších příznaků menopauzy .
  Působí blahodárně při bolesti prsů způsobného hormonálními změnami v období menopauzy.
  Upravuje nepravidelnou menstruaci .
  Prevence rakoviny prsu .
  Udržuje pleť pevnou, bez vrásek, vyživenou a mladistvou .
  Zvenku vyčistí rány a je vhodná i ke zmírnění ekzémů , vyrážek a zánětů v dutině ústní.
  Pomáhá při zánětu průdušek, kašli a nachlazení .
  Poskytuje úlevu při při dně a revmatismu .
  Výborná, jak detox – zbavuje tělo toxinů
  Pomáhá při průjmu a trávicích obtížích.

  Jak jetel využít?

  Čaj

  Nejjednodušší možností je příprava čaje . 2 lžičky sušených kvítků jednoduše zalijeme 250 ml horké vody a necháme 5 až 10 minut louhovat. Scedíme a vypijeme. Čaj se pije 3x denně, přičemž se vždy připravuje čerstvý.

  Obklad

  2 lžíce kvítků zalijte 300 ml vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Přecedíme a formou obkladu přikládáme na rány nebo rány odvarem jednoduše promývat.

  Jetelová tinktura

  Natlačte květiny do malé nádoby ze skla. Zalijte bílým alkoholem (40%) a nádobu uzavřete. Zavřete nádobu a nechte na teplém a tmavém místě po dobu tří týdnů. Jemně protřepávejte každý druhý den, aby se aktivní složky lépe rozpustili. Hotovou tinkturu sceďte a naplňte do nádoby z tmavého skla.

  Jetelová tinktura se využívá na vnější i vnitřní použití. Zvenku ve formě obkladů při dně, revmatismu a kožních problémů. Vnitřní použití (1 lžička před spaním) se doporučuje ke zmírnění problémů při menopauze, při průjmu a na očištění organismu.

  Článek pokračuje na další straně

  Léčivý olej z jetele

  Nasbírejte fialové květiny jetele a nechte je ve stínu na několik hodin, aby malé broučci z hlávek mohli vylézt. Potom nasypte do sklenice a nalijte na ně olej (ideálně panenský) tak, aby byly pokryty všechny části rostlinky.
  Vložte skleničku do vodní lázně a jemně zahřívejte. Účinné složky se se začnou nejlépe uvolňovat při teplotě přibližně 40 ° C. Nechte ve vodní lázni asi 90 minut. Potom odstraňte z tepla a nechte odpočívat ještě dva až tři dny při pokojové teplotě. Květiny protlačte přes filtr nebo gázu a naplňte olej do tmavých skleněných lahví.

  Olej za studena

  Studený olej je stejně prospěšný, ale jeho příprava trvá déle. Květiny však musí být před přípravou vysušené. Stejně jako v předešlém případě zalijeme olejem, ale Nezahříváme. Necháme stát 3-5 týdnů na teplem, ale na tmavém místě (tak, aby tu nesvítilo přímé slunce). Jednou denně nádobu protřepeme. Protřepávání pomáhá lépe rozpustit účinné složky a zabránit vzniku plísní. Poté scedíme a používáme stejným způsobem.

  Použití oleje z jetele

  Denní masáž s jetele olejem působí proti stárnutí pokožky a vráskám. Dostačující je velmi úsporné dávkování, příliš mnoho oleje by se absorbovalo jen pomalu a způsobilo, že pokožka bude mastná. Antioxidanty obsažené v jeteli chrání pokožku před poškozením způsobeným UV zářením. Izoflavony udržují pokožku hladkou a pevnou.

  Masáž prsu tímto mohou zmírnit bolest způsobenou menopauzou. Fitoestrogény v jeteli stimulují regeneraci a růst buněk prsu a mohou tak působit proti rakovině prsu.