Kolega, który miał 40 lat, był szczupły jak patyk. Kiedy zapytałem ją, jak ona to robi, ujawniła coś, co na zawsze zmieniło moje odżywianie!

Nie jest żadną nowością ani tajemnicą, że po trzydziestym roku życia procesy metaboliczne kobiety zaczynają się znacząco zmieniać. Niestety dla nas, nie na lepsze. Organizm zaczyna powoli pracować, spalanie tkanki tłuszczowej nie jest już tak proste, jak dawniej, a kilogramy zaczynają bezlitośnie rosnąć. Nawet się tego nie spodziewamy, a po czterdziestce możemy mieć nawet 10% więcej wagi niż poprzednio. Dlatego w tym wieku powinniśmy zwracać szczególną uwagę na nasz organizm i dietę oraz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Z artykułu dowiesz się na co uważać, a czego unikać.

[hana-code-insert name=’google’ /]Już po trzydziestym roku życia w organizmie kobiety następuje zmiana procesów metabolicznych, co wiąże się z przyrostem masy ciała. Istnieją również zmiany hormonalne, które mogą skutkować dodatkowymi kilogramami. Po czterdziestce możemy zaobserwować spadek masy mięśniowej, która w wielu newralgicznych miejscach zaczyna być zastępowana przez tłuszcz. Z biegiem czasu nagle zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy od pięciu do dziesięciu kilogramów ciężsi niż w młodości i na próżno próbujemy zgubić te kilogramy. Jednak w tym wieku ogólnie przyjęte zasady nie obowiązują już naszego organizmu, dlatego powinniśmy inaczej podejść do naszego stylu życia i funkcjonowania.

Odchudzanie po czterdziestce jest znacznie trudniejsze niż po dwudziestce i nawet próbując zrzucić dwa-trzy kilogramy, możemy bardzo się pocić. Eksperci podają jednak pewne wskazówki, jak skutecznie podejść do diety w tym wieku.

Jak jeść po czterdziestce?

Aby uzyskać jak najlepszy przegląd swojej diety, zapisz swoje nawyki żywieniowe w notatniku. Dbaj o różnorodność diety i stale staraj się zmieniać jedzenie. Unikaj częstych powtórzeń w swoim menu.

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, ile kalorii spożywasz dziennie. Licz je i nie schodź poniżej 1500 kcal dziennie. Zbyt mała podaż kalorii może być tak samo szkodliwa, jak ich nadmierna ilość.

Zrób listę swoich ulubionych, ale „złych” potraw bogatych w węglowodany proste. Dotyczy to cukru, słodyczy, rafinowanego ryżu, słodkich wypieków lub słodzonych soków owocowych i innych słodkich napojów. Wytnij ze swojej diety przynajmniej dwa takie niechciane produkty.

Staraj się zastępować produkty pełnotłuste i wysokokaloryczne ich wersjami niskotłuszczowymi. Wybieraj jednak produkty, które nie zastąpią tłuszczu węglowodanami! Na przykład zastąp majonez niskotłuszczowym sosem lub jogurtem naturalnym.

Optymalna dieta dla kobiet po czterdziestce

Eksperci służą cennymi radami dotyczącymi budowania właściwej diety dla kobiet po czterdziestce. Jeśli niepokoi Cię problematyczny obszar bioder lub ramion, gdzie najczęściej przybywają kilogramy, spróbuj odżywiać się w następujący sposób. Pamiętaj, żeby jeść często i w mniejszych ilościach. Organizm przyzwyczai się do regularnych dostaw pożywienia i dzięki temu nie będzie tworzył rezerw tłuszczu.

Śniadanie: wysokiej jakości chleb żytni z dwoma plasterkami sera lub dwiema łyżkami niskotłuszczowego twarogu, można też poczęstować się kakao z substytutem słodzika

Po dziesiąte: owsianka z ryżu niełuskanego lub kaszy gryczanej z sałatką ze świeżych owoców

Obiad: duszone mięso lub ryba z sałatką warzywną

Przekąska: sałatka ze szparagów i kapusty z oliwą z oliwek, niewielka ilość suszonych owoców

Kolacja: dwa jajka na twardo

[hana-code-insert name=’Dole’ /]Nie zapomnij pić wystarczająco dużo, to jest niezwykle ważne. Traktuj swoje ciało z miłością i dąż do harmonii duszy i ciała.

Nie pchaj piły i spodziewaj się niesamowitych rezultatów w ciągu kilku dni. Zachowaj pozytywne nastawienie i bądź cierpliwy. Nawet małymi krokami dotrzesz do upragnionego celu, który będzie trwały.

 

Scroll to Top