Lech Kaczyński zostanie uwieczniony na banknocie. Znamy szczegóły.

Plan emisji banknotów i monet Narodowego Banku Polskiego na rok 2021 może niejednego zaskoczyć. Na banknocie o nominale 20 złotych zostanie uwieczniony Lech Kaczyński.

Choć początkowo były to tylko plotki, szybko stały się prawdą – zmarły tragicznie w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem w 2010 Lech Kaczyński będzie na kolekcjonerskim banknocie. Temat banknotu to „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Szacuje się, że będzie ich około 60 tysięcy i ujrzą one światło dzienne w listopadzie 2021 roku.

Jak możemy dowiedzieć się dzięki Wirtualnej Polsce, to pomysł polityków PiS, którzy w ten sposób chcą upamiętnić zmarłego.

„Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie” – tłumaczyła w styczniu 2020 roku Ewa Cicholska z PiS.

Za tym pomysłem była także posłanka Barbara Dziuk:

„Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy”

Warto zaznaczyć, że Lech Kaczyński trafił już na srebrną monetę wybitą w 2010 roku. Miała ona upamiętnić tragedię z 10 kwietnia 2010 roku.

Podziel się tą ciekawą informacją ze swoimi bliskimi!

Scroll to Top