Maliny można zbierać jak nigdy dotąd. Naucz się przestrzegać kilku zasad

Maliny to bardzo popularne i smaczne owoce, które można samodzielnie uprawiać. Jak zadbać o to, aby ich zbiory były naprawdę duże? Doradzimy Ci. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami doświadczonych hodowców i nie będzie można zbierać plonów. Jednocześnie nie jest to nic szczególnie skomplikowanego.

 

Maliny należy podzielić

Główna zasada jest dość prosta. Maliny należy podzielić na dwie grupy. Do tych pędów, które zaczną owocować i zaowocują teraz oraz do tych pędów, które zaczną owocować i zaowocują dopiero w przyszłym roku. Dzięki temu podziałowi otrzymujesz zasadniczo dwa rodzaje malin. Takie, które przyniosą owoce w tym roku i które będziesz mógł zebrać, i takie, które przyniosą owoce dopiero w drugim roku.

Celem tego podziału jest coroczne żniwo i jednocześnie zapewnienie, że taki stan będzie się utrzymywał w przyszłości. Dzieje się tak dlatego, że zawsze będą tworzyć się nowe pędy, które należy oddzielić i w ten sposób przygotować je również na następny rok.

Nie zapomnij poprawnie obstawiać

Oczywiście maliny również wymagają odpowiedniego sadzenia. Ważne jest, aby mieć dla nich wsparcie. Nadaje się do stosowania łuków o wysokości około 130 do 140 centymetrów. Następnie zostaną do nich przymocowane pręty o długości do 150 centymetrów, które będą oddalone od siebie o około metr.

I jest na nich umieszczony drut. Dzięki temu maliny będą miały wystarczające wsparcie w okresie wzrostu.

Zmartwienia są minimalne

Maliny są interesujące, ponieważ nie wymagają dużej pielęgnacji. Dzięki temu, że potrafią dobrze zacieniać glebę pod nimi, prawie nie ma chwastów. Wystarczy zatem uprawiać glebę tylko kilka razy w sezonie. Z kolei do nawożenia idealnie nadają się darmowe nawozy płynne zawierające substancje organiczne i mineralne. Wystarczy zmieszać je z wodą i wodą, a maliny wezmą tyle, ile potrzebują.

Różnorodność nie ma znaczenia

Te główne procedury można uznać za uniwersalne przy uprawie malin. Można je zatem stosować w zasadzie z dowolną odmianą. Trzeba tylko pamiętać, że zbiory poszczególnych krzewów często mogą być dość indywidualne, dlatego lepiej kupić kilka z nich, aby mieć pewność, że zbiory będą co roku takie, jakie powinny.

Fotografia: Depositphotos

Scroll to Top