Martwisz się kleszczami? Już nie musisz! Słowacy wymyślili zupełnie unikalny naturalny repelent, który jest skuteczniejszy niż wiele zakupionych produktów. Co będzie Ci do tego potrzebne i jak to stworzysz? To jest łatwe!

Kleszcze to coroczna uciążliwość, której niełatwo się pozbyć. Ponadto są coraz bardziej niebezpieczne, a jedno z ich ukąszeń może mieć konsekwencje na całe życie. Nasi słowaccy sąsiedzi wymyślili repelent, który pomoże Wam w tej walce. Doceniono go nawet na świecie.

Inteligentna młodzież z Preszowa

Ogólnoświatowy konkurs Intel ISEF to prestiżowy konkurs dla młodych naukowców. Nie tylko prezentują swoje produkty, w co mało kto uwierzy, że ich twórcami są tak młodzi ludzie, ale mają też życiową szansę spotkać się tutaj z laureatami Nagrody Nobla.

W 2017 roku słowaccy licealiści Samuel Smoter i Miriam Feretová ze szkoły św. Franciszka w Preszowie. Chociaż oboje mieli zaledwie siedemnaście lat, udało im się zabrać do domu nagrodę – ich imionami nazwano także asteroidy.

Wynalazek Samuela Smothera i Miriam Feret z pewnością zasługuje na uznanie. Zdali sobie sprawę, że różne olejki eteryczne mają różny wpływ na kleszcze. Myśleli, że można je sprytnie wykorzystać jako naturalny i bezpieczny środek odstraszający tego szkodliwego szkodnika.

Nie jest to środek odstraszający taki jak repelent

Jeśli zastanawiasz się, po co wymyślać naturalne repelenty, skoro w sklepie można kupić wiele innych, to z pewnością są ku temu uzasadnione powody:

  • Stosowana chemia nie jest korzystna dla zdrowia ludzkiego
  • Kleszcze stają się odporne na te substancje
  • Repelenty są coraz mniej skuteczne

Ponadto wiele osób z pewnością doceni możliwość ochrony swojego małego dziecka przed kleszczami w bardziej naturalny sposób. Docenią je nawet osoby podatne na alergie. Ponadto składniki te nie szkodzą przyrodzie i środowisku.

Naturalne, skuteczniejsze i tańsze

Samuel Smoter i Miriam Feret uczciwie przeprowadzili swoje badania. Przez ich ręce przeszło trzynaście różnych olejków eterycznych. Uważali także, że w celu uzyskania lepszych wyników nie można badać próbek tylko na jednym typie kleszcza. Ich królikami doświadczalnymi stały się kleszcze Dermacentor i Haemaphysalis.

Które olejki eteryczne okazały się najskuteczniejsze?

  • Koper włoski
  • Z gałki muszkatołowej
  • Anyż
  • Bergamota

Młodzi uczniowie szkół średnich zbadali, że te olejki eteryczne są w rzeczywistości znacznie skuteczniejsze jako repelenty niż powszechnie sprzedawane repelenty. Przeciwko gatunkowi Dermacentor olejek z kopru włoskiego, gałki muszkatołowej i anyżu jest do czterech razy skuteczniejszy niż środki chemiczne.

W przypadku drugiego gatunku – Haemaphysalis – wykazano, że najskuteczniej można zwalczyć olejek imbirowy, bergamotkę i gałkę muszkatołową.

Pozytywną wiadomością jest to, że te naturalne biorepelenty będą kosztować mniej niż te dostępne obecnie. Młodzi wynalazcy mówią wprost:  Cena dostępnego w handlu repelentu wynosi około 6,00 euro, a jeden z naszych zamienników kosztuje tylko około 1,70 euro”.

Nie należy lekceważyć kleszcza

Chociaż kleszcze są małymi rozmiarami, stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla innych zwierząt, jak i ludzi. Są agresywnymi nosicielami kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy.

Kleszczowe zapalenie mózgu ma pochodzenie wirusowe i można się zarazić (nawet przed jego nazwą) w inny sposób niż ukąszenie przez kleszcza. Przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu może być także spożycie niepasteryzowanego mleka i jego przetworów. Choroba ta jest niebezpieczna, ponieważ atakuje układ nerwowy. Późne leczenie lub bardziej skomplikowany przebieg choroby kończy się paraliżem, a także może mieć wpływ na sprawność umysłową człowieka. Na szczęście na tę chorobę można się zaszczepić.

Niestety szczepienia nie chronią nas przed boreliozą. Jest to spowodowane przez bakterie i atakuje układ nerwowy i sercowo-naczyniowy.

Na szczęście kleszcze mają bardzo dobry węch i niektóre zapachy „psują im smak”. Wypróbuj ten studencki trik i spróbuj natrzeć dłonie olejkiem eterycznym, zanim wyruszysz w podróż.

Oprócz powyższego możesz spróbować także eukaliptusa, mięty, lawendy i cytryny. Będzie ładnie pachnieć i skutecznie odstraszy kleszcze.

Scroll to Top