Martwisz się nowotworem? Naucz się czytać swoje ciało. Oto 15 sygnałów ostrzegawczych, że coś jest nie tak z Twoim organizmem

Rak to choroba, której najbardziej się obawiamy. Powodem jest to, że jest bardzo podstępna, może pojawić się u każdego, zawsze i wszędzie, a dodać trzeba, że ​​nie ma na nią 100% skutecznego leku. Dlatego wiele osób się o nią martwi. Jak w przypadku każdej innej choroby, również tutaj obowiązuje zasada, że ​​jeśli zostanie złapana w zarodku, szanse na wyleczenie są dość duże. Dlatego ważna jest profilaktyka. Dobrze jest obserwować swoje ciało i wszystko, co niezwykłe. Oczywiście nie chcemy twierdzić, że którykolwiek z 15 sygnałów będzie wskazywał bezpośrednio na raka, ale jeśli się pojawią, czas zachować czujność.

Stołek

Obserwuj, co z ciebie wychodzi. Jeśli stolec jest zbyt luźny, naturalny stan nie zanika. Zaparcia i brak wypróżnień przez kilka dni z rzędu nie są również naturalne, nawet jeśli jesz normalnie.

Moc

Poczuj ból, który może wystąpić podczas oddawania moczu. Jeśli piecze, swędzi, a nawet kłuje, oznacza to również, że ten obszar ciała został zaatakowany. Może to być moczowód, pęcherz, a u mężczyzn może to być także prostata.

Siniaki

Czy pojawiają się w różnych miejscach na Twoim ciele? I to bez mocniejszego kontaktu z innym obiektem? To znaczy, bez uprzedniego trafienia w punkt? Jeśli tak, wizyta lekarska również tutaj jest wskazana.

Krew

Kiedy pojawia się bez powodu, jest to duży sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak. Często może wystąpić krwawienie z nosa bez powodu, a nawet krew w stolcu lub krew w moczu. Warto także sprawdzić, czy któraś rana nie krwawi bardziej niż zwykle.

Gruby

Obserwuj skórę swojego ciała i wyczuwaj ewentualne grudki. Przyczyn może być wiele – może to być również grudka tłuszczu. Prawidłową diagnozą będzie zawsze lekarz, do którego udasz się z danym problemem.

Zgaga

Często pojawia się po ciężkim lub tłustym posiłku, może również wystąpić po spożyciu alkoholu. Jeśli na co dzień cierpisz na zgagę, nawet jeśli odżywiasz się prawidłowo i zdrowo, nie należy lekceważyć tego ostrzeżenia. Może to być coś z przewodem pokarmowym.

Tagi skóry

Jest to na przykład występowanie piegów, a także różnych znamion. I to zarówno w związku z tym, że w danych miejscach wcześniej nic nie było, jak i w związku z tym, że dane formacje się powiększają lub mogą zmienić swój kształt. To także sygnał, że należy udać się do lekarza.

Włosy łonowe

Czy Twoje owłosienie na ciele rośnie coraz intensywniej niż wcześniej? A może zauważasz, że musisz znacznie częściej odwiedzać fryzjera? Ten stan może wskazywać na zmiany hormonalne związane z innym problemem.

Problemy skórne

Może być ich wiele. Jest to np. przesuszenie skóry, jej nadmierne uszkodzenie, ale może to być również jej zaczerwienienie i większa wrażliwość. Każdy, kto nigdy nie cierpiał na coś podobnego, a teraz zaczyna cierpieć, powinien zachować ostrożność.

Ból

Nie ma znaczenia, o co chodzi. Mogą to być mięśnie, może to być głowa, ale także stawy lub plecy. Jeśli ból dokucza Ci częściej i bardziej niż wcześniej i nie potrafisz znaleźć logicznej przyczyny, to na pewno nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dokładnie odwrotnie.

Temperatura

Jeśli nie jesteś przeziębiony ani nie chorujesz, temperatura powinna być stała, maksymalnie do 37 stopni Celsjusza. A co jeśli będzie wyższa? A może to w ogóle gorączka? Może to być znak, że Twoje ciało zaczyna walczyć z czymś, czego w organizmie nie powinno być.

Tracić na wadze

Może myślisz, że to dobrze, że tracisz na wadze. Jednak jest odwrotnie. Jeśli utrata masy ciała jest niewyjaśniona, mimo że nadal prowadzisz ten sam tryb życia, może to oznaczać, że coś innego pochłania Twoją energię. Z lekarzem dowiesz się, co to może być.

Kaszel

Podobnie jak w przypadku temperatury, należy najpierw wykluczyć przeziębienie lub podobny problem związany z częstą chorobą. Kaszel bez przyczyny, który powtarza się i trwa długo, wymaga wyjaśnienia.

Obrzęk węzłów

Są to tak zwane węzły chłonne, które znajdują się w różnych miejscach na ciele. Obrzęk jest dość łatwy do zidentyfikowania. Dzieje się tak dlatego, że dane miejsca są wrażliwe, a także dlatego, że dane miejsce jest znacznie opuchnięte i powiększone. Nie należy lekceważyć problemów z limfą.

Słabość

Jesz tyle, ile powinieneś, nie przesadzasz, jesteś w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a mimo to odczuwasz ogólne osłabienie? Jeśli codziennie doświadczasz wyczerpania i związanych z nim objawów, czas zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Jeśli nie jest to spowodowane zmianą stylu życia, to z pewnością jest to spowodowane problemem.

Scroll to Top