Aller au contenu
Accueil » Mnoho závažných onemocnění se může projevit na našich rukou, prstech a nehtech. Zjistěte, které příznaky odhalí rakovinu či srdeční choroby

Mnoho závažných onemocnění se může projevit na našich rukou, prstech a nehtech. Zjistěte, které příznaky odhalí rakovinu či srdeční choroby

  Mezi tyto nemoci patří například rakovina plic nebo Parkinsonova choroba. Podle britského deníku The Mirror uvádějí lékaři několik varovných příznaků, na které bychom měli být obzvláště pozorní.

  Paličkovité prsty

  Jedním z varovných signálů jsou deformované špičky prstů, včetně nehtů, tzv. paličkovité prsty. Tyto změny jsou často spojovány s onemocněním srdce, jater nebo dýchacího systému, jako je například rakovina plic nebo plicní fibróza, uvedl Národní zdravotnický informační portál. Lékaři popisují paličkovité prsty jako prsty s vypouklými nehty, které připomínají hodinová sklíčka.

  Pokud však tímto problémem trpíte dlouhodobě, nemusí jít nutně o nemoc – může se totiž jednat o dědičný tvar prstů po některém z vašich předků.

  Bolest, ztuhlost a otoky

  Oteklé klouby na prstech mohou signalizovat různé skryté zdravotní potíže, především v oblasti plic nebo srdce, jak uvádí organizace Cancer Research UK. Otoky rukou mohou být rovněž přítomny při Crohnově chorobě nebo některých nádorových onemocněních. Kromě toho mohou nateklé klouby indikovat také revmatickou artritidu nebo dnu, přičemž dnu často provází silná bolest a otok palce u nohy.

  Třes rukou

  Třes rukou je běžný jev, který se vyskytuje u každého člověka, například při navlékání nitě do jehly. Tento fyziologický třes může být výraznější při nedostatku spánku nebo nadměrné konzumaci kofeinu. Esenciální třes se objevuje v pažích a rukou při různých manuálních činnostech nebo při jídle a může poukazovat na dlouhodobě potlačované psychické problémy nebo neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Specifický „Parkinsonský třes“ obvykle postihuje jednu ruku a je výraznější i v poměrně klidové pozici.

  Covidové nehty

  Zdravotní problémy mohou reflektovat i tzv. covidové nehty, na které upozornili britští odborníci v roce 2021. Nehty po prodělané infekci obnovují svůj růst, což může způsobit, že na nich zůstanou viditelné linie. Tento jev vysvětlil britský epidemiolog Tim Spector na sociální síti X.

  Sledováním těchto příznaků na rukou můžeme včas odhalit některé závažné nemoci a vyhledat lékařskou pomoc.