Moja Koleżanka Zmarła W Wieku 43 Lat Po „Cichym Udarze” Mózgu. Nie Bagatelizuj Tych 10 Objawów

Jeśli sądziłeś, że udar dotyczy tylko osób starszych, to byłeś w błędzie. Niestety udar może przydarzyć się ludziom w każdym wieku.

Dlatego tak ważne jest, aby potrafić rozpoznać jego wczesne objawy i jak najszybciej zwrócić się o pomoc.

Poniżej opisaliśmy dla Ciebie najczęstsze wczesne zapowiedzi udaru.

1. Rozmazany obraz lub utrata widzenia

Wszystko zaczyna się od oczu. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w jednym lub obu oczach. Około 44% osób, które doznały udaru, wcześniej doświadczyły zaburzeń widzenia.

2. Nagły ból głowy lub zawroty głowy

Zawroty głowy prawie zawsze występują u kobiet przed 45 rokiem życia. To jasny znak, że powinnaś jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

3. Problem z mówieniem i rozumieniem mowy

Czasami niewielkie problemy z mową mogą nawet przejść niezauważone. Towarzyszy im zwykle poczucie braku kontroli nad mową i niemożności wyartykułowania tego, co chce się powiedzieć, częste są też nieporozumienia wynikające z niezrozumienia innych.

4. Utrata równowagi i trudność z chodzeniem

Nagłe poczucie ogólnego osłabienia ciała i omdlewanie kończyn również może sugerować udar. Niektóre osoby doświadczają wówczas nawet paraliżu i upadają na ziemię. Paraliż jest częstym objawem udaru i wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Oto prosty test na ten objaw. Unieś szeroko po bokach ręce z dłońmi otwartymi i skierowanymi ku górze. Wytrzymaj tę pozycję przez 10 sekund. Jeśli któraś z rąk opadnie, to znak, że mięśnie są osłabione.

5. Ból (po jednej stronie) twarzy

Udarowi nie zawsze towarzyszy ból, ale jeśli poczujesz nagłe ukłucia bólu w kończynach lub po jednej stronie twarzy, może to oznaczać, że zaczyna się u Ciebie udar.

6. Ból głowy i migrena

To również częsty objaw udaru. Naukowcy ustalili, że 588 badanych osób, które doznały udaru w młodym wieku z towarzyszącym ostrym bólem głowy, często doświadczało migren. Objaw ten jest częstszy u kobiet.

7. Paraliż twarzy

To jeden z najpowszechniejszych objawów udaru, najczęściej sparaliżowana jest jedna połowa twarzy.

8. Zmęczenie

Według badań takie symptomy jak zmęczenie i dezorientacja przed udarem są częstsze u kobiet.

9. Czkawka

Ten wczesny objaw jest częstszy u kobiet. Udar wpływa na ośrodek oddechowy mózgu, co powoduje czkawkę.

10. Niemożność złapania oddechu i drgawki

Nagła utrata oddechu i problemy ze złapaniem powietrza często pojawiają się u osób, które doświadczyły udaru. W wyniku braku tlenu dochodzi do arytmii serca.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Odżywiaj się więc zdrowo, bądź aktywny fizycznie i wysypiaj się. Zmniejsz ilość wypijanego alkoholu i papierosów oraz zwracaj uwagę na wagę ciała.

Scroll to Top