Możesz Długo Walczyć Bólem Rwy Kulszowej, A Wystarczy 6 Szybkich Ćwiczeń, By Się Go Pozbyć

Często słyszymy o tym, jak ważne jest rozciąganie. Mimo, że czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych, bardzo ważne jest aby ćwiczyć regularnie. Możemy w ten sposób załagodzić wiele stanów zapalnych w organizmie.

W organizmie występuje wiele nerwów, które przesyłając informacje, odpowiadają za odczuwanie, między innymi bólu.

Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem występującym w Twoim ciele. Rozpoczyna się w kręgosłupie i biegnie przez pośladek aż do stopy. Kontuzje, napięcia i sztywność w mięśniach może powodować uciskanie tego nerwu, co powoduje powstawanie bólu, przede wszystkim w pośladku i kostce.

Możesz temu zapobiegać poprzez regularne rozciąganie mięśni tymi ćwiczeniami:

1. Rozpocznij w pozycji leżącej. Głowę połóż na poduszce, a nogi ugnij w kolanach. Stopy pozostaw na ziemi. Z tej pozycji przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, a następnie chwyć je obiema rękami i powoli rozciągnij nogę w górę. Powtórzenie powinno trwać około 30 sekund.

Następnie wróć do pozycji pierwotnej. Wykonaj kilka powtórzeń, pamiętając o głębokim oddychaniu.

2. Drugie ćwiczenie rozpocznij od położenia się na macie, z poduszką pod głową. Umieść dłonie na kolanach wyprostowanych nóg, a następnie powoli przyciągaj je do klatki piersiowej. Przytrzymaj nogi przy klatce przez około 30 sekund. Następnie wróć do pierwotnej pozycji, aby powtórzyć ćwiczenie 3 razy.

3. Pozycja startowa w tym ćwiczeniu jest taka sama jak w poprzednich. Rozpoczynamy od leżenia na plecach. Ugnij nogi w kolanach tak, aby całe stopy opierały się o podłoże. Następnie unieś jedną nogę i skrzyżuj ją z nogą opartą o podłoże, tak aby kostka nogi uniesionej stykała się z kolanem nogi opartej o ziemię.

Noga uniesiona powinna być prostopadła do nogi opartej o ziemię. Następnie zapleć ręce pod kolanem nogi opartej o podłogę, na udzie, unieś ją i przyciągnij w stronę klatki piersiowej, aż poczujesz rozciągający się mięsień. Przytrzymaj 30 sekund. Wykonuj po 3 powtórzenia na jedną nogę.

4. Ustaw dłonie oraz kolana na macie w pozycji czworaka. Kolana powinny znaleźć się na linii bioder. Następnie wykonaj łuk plecami, wypychając je delikatnie ku górze oraz spinając mięśnie brzucha.

Głowę skieruj w dół. Następnie delikatnie przejdź do pozycji odwróconego łuku poprzez opuszczenie pleców w dół i skierowanie głowy ku górze. Rozciąganie powtórz 10-12 razy.

5. Rozpocznij od leżenia na macie na brzuchu. Dłonie oprzyj o podłoże. Zegnij nogi w kolanach i postaraj się chwycić stopy rękami. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Opuść kolana najpierw w jedną stronę (np. w lewo) i przytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund. Następnie zmień stronę. Ćwiczenie powtórz 3 razy na każdą stronę6. Ostatnie ćwiczenie rozpocznij od leżenia na plecach z ugiętymi kolanami i poduszką pod głową. Ręce rozłóż na kształt litery T i utrzymuj ramiona w pozycji płaskiej.

Pamiętaj, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo. Możesz również delikatnie rozgrzać się przed wykonywaniem. Pozwoli to lepiej rozciągnąć mięśnie. Regularne wykonywanie z pewnością pomoże Ci pozbyć się bólu lub zapobiec mu.

Scroll to Top