Nie ma prostszej procedury tworzenia sadzonek z dowolnej rośliny

Nie musisz po prostu pozyskiwać sadzonek z nasion, którym pozwolisz wykiełkować. Istnieje znacznie prostsza opcja zalecana przez doświadczonych ogrodników. Dzięki nim łatwo i szybko zwiększysz ilość uprawianych roślin do dowolnej ilości. Wystarczy kilka rzeczy.

 

 

Czego będziesz potrzebować?

Z tej metody korzystają doświadczeni ogrodnicy, a teraz Ty, jako początkujący lub amatorski hodowca, możesz z łatwością z niej skorzystać. Jeśli potrzebujesz nowych sadzonek, nie kupuj nasion, ale zdobądź to:

  • Kubki plastikowe o pojemności 200 ml
  • Nóż lub nożyczki
  • Jakość podłoża
  • Stymulator korzeni
  • Złożony nawóz
  • Woda deszczowa

Sprawdź swoje rośliny

Bądź pierwszą osobą, która przyjrzy się swoim roślinom i wybierze te, z których uformujesz kolejne sadzonki. Powinny to być zarówno te, które są wyraźnie zdrowe i mocne, jak i te, które są wystarczająco wysokie, ale także te, które są wyraźnie wolne od szkodników i są w ogólnej dobrej kondycji.

Oddzielna część rośliny

Teraz skup się na tak zwanym punkcie wzrostu rośliny. Miejsce, z którego wyrastają inne części. Jest to punkt, na którym należy się skupić i w którym oddziela się kawałek rośliny. Można oczywiście używać nożyczek, ale można też użyć noża. Ważne jest, aby oba były wystarczająco ostre.

Część rośliny powinna pozostać

Część pierwotnej rośliny powinna pozostać, ponieważ przy regularnej pielęgnacji odrośnie. Nie skrzywdziłeś go w żaden sposób, wykonałeś jedynie tzw. cięcie, co jest dość powszechne, gdy powstają nowe sadzonki.

Przygotuj sadzonkę

Dokładnie sprawdź wycięty kawałek i oderwij niepotrzebne pędy, które tylko pozbawiłyby sadzonkę energii. Powinieneś mieć w ręku jedynie małą sadzonkę, z którą będziesz postępować dalej zgodnie z naszymi instrukcjami.

Namocz w stymulatorze i posadź

Pierwszym krokiem jest namoczenie go w stymulatorze korzenia. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, dlatego w tym przypadku postępuj dokładnie zgodnie z zaleconą instrukcją. W międzyczasie możesz przygotować doniczkę, którą wypełnisz ziemią i posadzisz w niej sadzonkę tak, aby znajdowała się pośrodku, mniej więcej 1-2 centymetry pod powierzchnią.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie

Nie zapomnij podlać

Następnie należy przeprowadzić niezbędne nawadnianie, aby podłoże było wilgotne. Sadzonki potrzebują wystarczającej ilości wody, aby ukorzenić się i aby roślina mogła się utrzymać.

Przykryj drugą filiżanką

Sadzonki będą również potrzebować ciepła i wilgoci. Można zatem stworzyć ciekawą improwizowaną szklarnię, wykorzystując drugą doniczkę, do której wystarczy przechylić sadzonkę.

Sprawdzaj regularnie

Następnie czeka Cię regularna pielęgnacja, która polega na podlewaniu, nawożeniu, ale także sprawdzaniu sadzonki. Trzymając ją w plastikowej doniczce, możesz zobaczyć rosnące korzenie. Powinno to nastąpić za około 14 dni.

Zobaczysz także, że Twoja praca przebiega dobrze na powierzchni doniczki, gdzie zwykła mała sadzonka stopniowo zacznie się rozgałęziać i rosnąć. Mogą tu również wytworzyć się nowe pędy, które w razie potrzeby można ponownie oddzielić.

I znowu od początku

Jeśli zdecydujesz się na separację, masz do dyspozycji dodatkowe sadzonki, które przygotowujesz w ten sam sposób. W przeciwnym razie można wyciąć plastikową doniczkę i przesadzić już ukorzenioną sadzonkę rośliny do większej.

Foto: Natalia

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie

Scroll to Top