Nie uwierzysz ile kosztuje chleb w USA. Niejeden Polak złapie się za głowę

Ile kosztuje pieczywo w USA? Ceny podstawowych produktów Stanach sprawdził dla internautów znany youtuber. Ta podana za bochenek chleba kompletnie wbiła w ziemię. Okazuje się, że Amerykanie płacą za niego równowartość 10 złotych.

Chleb w Ameryce jest jeszcze droższy, niż w Polsce

Dymitr Błaszczyk (którego powyższe zdjęcie pochodzi z jego kanału Sprawdzam Jak w serwisie YouTube) to popularny twórca treści internetowych. Ostatnio wybrał się na wycieczkę po Stanach Zjednoczonych, podczas której przybliżał swoim widzom realia życia za wielką wodą. Nie omieszkał przy okazji sprawdzić cen produktów spożywczych w jednym z hipermarketów. Koszt zakupu makaronu, mięsa czy warzyw niejednego może zdziwić.

 

Ile kosztuje bochenek chleba w sklepie spożywczym w Los Angeles?

Inflacja nie oszczędziła Stanów Zjednoczonych. W lutym wyniosła 6 procent rdr. Choć wskaźnik nieco spadł w porównaniu z rokiem poprzednim, to koszt utrzymania się tam nadal nie należy do najniższych. Ile za przysłowiowy chleb płacą Amerykanie?

Dymitr z kanału Sprawdzam jak wybrał się do hipermarketu w Los Angeles. Jego celem było porównanie cen produktów spożywczych do tych znanych z polskich realiów. Podczas spaceru między półkami doszedł do jednej konkluzji.

Ogólnie jest drogo

-wyraził swoją opinię.

Z wizyty w sklepie Dymitr przekazał następujące informacje. Bochenek chleba to w przeliczeniu koszt ok. 10 złotych. Cena za jednego banana wynosi 82 grosze, a za pomidora 1,25 złotych. Zakup filetu z piersi kurczaka wiąże się z wydatkiem rzędu 30 złotych.

„Do kogo skierowany jest ten sklep? Wydaje mi się, że dla bogatszych Amerykanów, ale nie mocno”

– zastanawiał się youtuber.

Opakowanie sera żółtego o wadze ok. 250 gramów kosztowało tam równowartość 20 złotych. Gotowa lazania do podgrzania to aż 34 złote, a słoik masła orzechowego ok. 19 złotych. Za paczkę makaronu świderki Amerykanie płacą w granicach 4 złotych.

Pod koniec prezentacji Dymitr spytał internautów, czy pokazane ceny uważają za wygórowane. Na odzew nie musiał długo czekać. Najczęściej pojawiały się głosy, że poza cenami zakupów należało by porównać także zarobki w obu krajach. Nie zabrakło również opinii mówiących, że u nas wcale nie jest taniej, a znalezienie w polskim warzywniaku pomidora za 4 złote to obecnie żadna nowina.

Jak kształtuje się cena chleba w Polsce w porównaniu z tą w USA?

Znamy realia w USA, a ile obecnie wynosi cena chleba w Polsce? W ciągu dwóch lat wzrosła aż o 92 procent. Mimo, że jest taniej, niż w Los Angeles, to koszt pieczywa nadal jest horrendalny. Za każdy kilogram płacimy średnio aż 7,07 złotych.

Dla porównania w lutym 2022 roku za ten sam bochenek liczono nam 4,20 złotych. Rok wcześniej zaś jedynie 3,70 złotych. Jak łatwo zauważyć obecnie płacimy za chleb niemal 2 razy więcej. Widać to niestety nie tylko na papierze, ale przede wszystkim w domowym budżecie.

GIS informuje, że inflacja w marcu wyniosła 16,2 procent rdr. W stosunku do miesiąca poprzedniego ceny wzrosły się o 1,1 procent. W lutym tego roku podwyżki osiągnęły rekordowo wysoki poziom 18,4 procent rdr. Jest to najwyższy odczyt od 1996 roku.Wypiek domowego chleba może wychodzić korzystniej cenowo, niż jego kupno. W popularnym dyskoncie możesz nabyć bochenek zadziwiająco dobrej jakości.

Scroll to Top