Nie uwierzysz, jak pomysłowi są oszuści telefoniczni. Wystarczyło tej kobiecie powiedzieć jedno słowo, a już stała się ofiarą, która musi zapłacić za swój błąd. To jest ostrzeżenie także dla ciebie. Czego nigdy nie mówić?

Telefony komórkowe niosą ze sobą wiele zalet, które pod wieloma względami ułatwiają nam życie. Oprócz zalet wiążą się oczywiście z nimi także pewne wady. Jednym z szeroko omawianych współczesnych problemów są różne oszustwa, do których bardzo łatwo można dojść przez telefon. Większość z Was prawdopodobnie doświadczyła na własnej skórze natarczywego oferowania pewnych usług lub towarów przez telefon. Jednym słowem nazywa się to telemarketingiem.

Uwaga na nową metodę oszustwa telefonicznego

Jednak oszuści są bardzo pomysłowi i wyrafinowani, ciągle wymyślają nowe sposoby, aby zwabić Cię do dochodowego biznesu. Wybiera telefon jako jeden z najpowszechniejszych sposobów oszukiwania ludzi i łapania ich w swoich sieciach. Obecnie bardzo popularna jest nowa metoda oszustwa, polegająca na tym, że oszuści dzwonią do swoich „ofiar” z tzw. numerów premium. Cena połączenia przy dzwonieniu na numery premium jest znacznie wyższa niż cena zwykłego połączenia, oszuści w naturalny sposób przedłużają połączenie maksymalnie do granic możliwości, a jednocześnie numery te posiadają także pewną dodatkową usługę, która uniemożliwia wykonanie połączenia przerwany. Oprócz wykorzystania numeru premium, oszuści podczas rozmowy korzystają także z przemyślanej i przygotowanej wcześniej strategii.

Wstępnie przygotowany skrypt

Na początku takiej oszukańczej rozmowy telefonicznej zazwyczaj zadają Ci pytanie typu „Czy możemy się z Tobą skontaktować?”. Ale nawet w tym niewinnym pytaniu kryje się podstępny trik, który można później wykorzystać przeciwko tobie. Jeśli więc otrzymasz połączenie z nieznanego numeru i pierwsze zdanie, które usłyszysz, brzmi: „Czy możemy się z tobą skontaktować?”, natychmiast się rozłącz. Jeśli na to pytanie odpowiesz twierdząco, oszuści zarejestrują Twoją zgodę, a następnie wykorzystają ją jako dowód, oczywiście całkowicie wyrwany z kontekstu, że zgodziłeś się z ofertą i jej warunkami. Jeśli natkniesz się na tego typu telefon, nie wahaj się natychmiast skontaktować z policją, aby chronić inne potencjalne ofiary przed oszustwem.

Scroll to Top