Opieka nad storczykami zaczyna się od korzeni, zapewnij im odpowiednią opiekę

Wiele osób nie ma pojęcia, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja storczyków. Że przede wszystkim musisz skupić się na systemie root. Tylko w ten sposób roślina ta może wyglądać świetnie i być zdrowa. Co warto nie tylko wiedzieć, ale co też warto zrobić? Przyjrzymy się temu razem. I znowu nie będzie to takie skomplikowane.

 

 

Najważniejsze są korzenie

Choć wszyscy podziwiają storczyki przede wszystkim za kwiaty, to trzeba powiedzieć, że najważniejsze są korzenie. Jak by nie, skoro już w naturze pompuje się przez nie wiele substancji z rośliny matecznej, na której znajduje się storczyk. A ponieważ w warunkach domowych nie można jej zapewnić takich warunków, należy przede wszystkim pomyśleć o wystarczającej ilości składników odżywczych, aby zapewnić roślinie poprzez nawóz specjalnie przeznaczony dla tej rośliny.

Nie zapominaj również, że korzenie również potrzebują wystarczającej ilości światła i powietrza. Dlatego podstawą jest zarówno przejrzysta donica, jak i podstawą jest to, aby gleba była bardziej przewiewna, aby powietrze mogło bez problemu dostać się do korzeni.

Zwróć uwagę na kolor

Pielęgnacja storczyków wymaga również zwrócenia uwagi na kolor korzeni. Jeśli przejdzie do zielonego odcienia, wszystko jest w porządku. Ale problem może pojawić się, jeśli są koloru brązowego, popielatego lub szarego.

 

 

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie

Może to jednak wskazywać na pewne problemy z systemem root. Główną przyczyną problemów jest albo brak składników odżywczych, albo może to być również nadmierne podlewanie. W rezultacie roślina zaczyna stopniowo gnić, co oczywiście stanowi problem.

Złe korzenie należy usunąć

Jeśli zdarzy się, że pojawią się złe korzenie, pielęgnacja storczyków powinna być całkiem jasna. I tak, że usuniesz problematyczną część korzenia orchidei za pomocą noża lub nożyczek. Wystarczy wyciąć problematyczne części korzenia, a następnie potraktować je np. rozdrobnionym węglem aktywnym – czyli proszkiem na biegunkę.

Podczas przycinania należy pamiętać, że nie należy tego robić w okresie kwitnienia rośliny. Warto też zastanowić się, czy nie warto od razu przesadzać rośliny. Jeśli tak, nie zapomnij o dobrej jakości i świeżej glebie. Zanim posadzisz w nim roślinę, namocz system korzeniowy w roztworze zawierającym nadmanganian potasu, dowolny środek grzybobójczy, a także witaminy B1 i B12. Przyniesie ci to więcej korzyści, niż myślisz.

Zdjęcie: Pixabay

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie

Scroll to Top