Pies – najlepszy przyjaciel człowieka. Będziesz zaskoczony, jak blisko może być pies i małe dziecko. Taka więź jest niewiarygodna!

Dziecko i pies to temat, który stał się inspiracją nie tylko dla wielu artykułów, ale także konkursów fotograficznych. Możemy zatem przeczytać wzruszające historie o psich bohaterach, którzy uratowali życie dziecku, o psach, które swoją obecnością potrafiły uleczyć duszę dziecka, bo często dużo łatwiej jest zwierzyć się psu niż człowiekowi i wreszcie: możesz wypłakać się w jego futro, gdy coś go niepokoi. Znane są także przypadki tzw. psich niani, które adoptowały dziecko jako własnego szczeniaka i podobnie się nim opiekowały. W tym przypadku najlepszymi opiekunami do dzieci okazały się rasy psów średnich i większych, takie jak brodaty collie, amerykański Staffordshire terrier czy golden retriever.

Pies i dziecko

Wielu doświadczonych hodowców stoi na stanowisku, że najlepiej jest otrzymać szczenię prosto od dziecka, aby już od najmłodszych lat oswajały się ze sobą. Z pewnością staną się nierozłącznymi przyjaciółmi. Jeśli masz już psa przed pojawieniem się dziecka w rodzinie, wręcz przeciwnie, wskazane jest odpowiednie przygotowanie psa na ten nowy fakt.

Maluch jest dla psa czymś w rodzaju nowego członka stada, z którym jednak na początku nie ma zbyt wiele radości. Wręcz przeciwnie, dziecko wciąż płacze, a właściciele nagle poświęcają mu całą uwagę, która do niedawna należała tylko do psa. Dobrze jest zdać sobie sprawę, że to wszystko może być dla Twojego psa pewnym stresem, na który różne psy mogą różnie reagować, na przykład nawet niszcząc meble, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiły – a chcą po prostu zwrócić Twoją uwagę.

Warto zatem zapoznawać psa ze wszystkimi rzeczami, które nagle zaczynają pojawiać się w Twoim mieszkaniu, na przykład wózkiem, kocykiem czy zabawkami i uczyć go słowa „nie” w związku z nimi. Jeśli masz przyjaciółkę z małym dzieckiem, zaproś ją do odwiedzenia kilka razy z rzędu. Można też np. nagrać odgłos płaczącego dziecka, który następnie puścimy psu np. gdy będzie robił coś ciekawego, bo w ten sposób lepiej oswoi się z nowym dźwiękiem, a w konsekwencji , płacz dziecka nie będzie dla niego tak stresujący.

Nierozłączna para

Jeśli po urodzeniu dziecka pozwolisz psu być obecnym przy jego kąpieli, przewijaniu lub karmieniu, również dobrze sobie poradzisz. Jednocześnie podczas tych czynności mów do psa spokojnie i cicho. Im bardziej Twój czworonożny zwierzak będzie zaangażowany w codzienne czynności i zajęcia, tym mniej będzie powodów do oznak niezadowolenia w stosunku do nowego członka stada. Z biegiem czasu możesz także nauczyć psa nowych sztuczek, takich jak podnoszenie i aportowanie dziecięcych przedmiotów.

Bardzo często pomiędzy dzieckiem a psem tworzy się szczególna więź i głęboka wzajemna relacja, którą dzieci później pamiętają do końca życia. Poniższe zdjęcia, wykonane przez rodziców w chwilach bez opieki, są dowodem na to, jak może wyglądać taka więź pomiędzy małym dzieckiem, a jego czworonożnym przyjacielem i opiekunem. Szczególnie wzruszające są te, które przedstawiają odpoczywające razem małe dzieci i psy.

Scroll to Top