Aller au contenu
Accueil » Po létech výzkumu vědci našli bakterii, která může za rakovinu tlustého střeva. Co bychom měli jíst a čemu se vyvarovat ?

Po létech výzkumu vědci našli bakterii, která může za rakovinu tlustého střeva. Co bychom měli jíst a čemu se vyvarovat ?

    Po dlouholetém bádání mezinárodní tým vědců z Ohio University v USA identifikoval potenciální příčinu stoupajícího počtu případů rakoviny tlustého střeva u osob mladších 50 let. Výzkum, o němž referoval britský deník Metro, odhalil, že kombinace nevhodné stravy bohaté na cukry a nadměrného růstu specifické bakterie zvané Fusobacteria v lidských střevech může být klíčovým faktorem. Nebezpečné jsou zejména diety a hubnoucí programy, které mají nízký obsah vlákniny.

    Podle zjištění zveřejněného Americkou společností pro klinickou onkologii může strava s vysokým obsahem cukrů a nízkým obsahem vlákniny vést k přemnožení Fusobacteriae, což způsobuje urychlené stárnutí střevních buněk. Takto stárnoucí buňky jsou náchylnější k mutacím, které mohou vést k zánětům v trávicím traktu. Dlouhodobé záněty pak mohou přerůst až v tvorbu rakovinových nádorů.Výzkum rovněž zjistil, že pacienti, kteří nedbají na zdravou stravu, mají střevní buňky v průměru o 15 let starší, než je jejich skutečný věk. Lisa Wildeová, vedoucí výzkumu ve středisku Bowel Cancer UK, zdůrazňuje důležitost včasné diagnózy.

    „Je nezbytné, aby lidé, bez ohledu na věk, při jakýchkoli příznacích okamžitě kontaktovali svého lékaře,“ varuje Wildeová. Typické příznaky rakoviny tlustého střeva zahrnují krvácení z konečníku, krev ve stolici či bolest při vyprazdňování. „Rakovina tlustého střeva je léčitelné a vyléčitelné onemocnění, zvláště pokud je odhaleno včas,“ dodává optimisticky.Pacientům vlévají naději i nové poznatky z výzkumu vědců z Velké Británie, Hongkongu a Finska, na které upozornila finská televize YLE. Polyfenoly, které se nacházejí v brukvovitých zeleninách jako je kapusta, zelí a květák, mají prokazatelné antioxidační účinky proti šíření rakovinových buněk. Výzkum publikovaný v časopise ACS Pharmacology ukázal, že extrakt z těchto rostlin může výrazně zpomalit vývoj rakoviny v tlustém střevě.