Połącz goździki z alpą, a nie zdziwisz się, co potrafi to połączenie!

Goździki to często zaniedbywana przyprawa, którą wszyscy znamy. Jego typowy aromat w jakiś sposób automatycznie kojarzy nam się z grzanym winem, którym smakujemy nie tylko w Święta Bożego Narodzenia. Choć jest to przyprawa, na którą wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi, tak naprawdę ma ona nam wiele do zaoferowania.

Goździk ma kształt kielicha z pąkiem goździkowym i pochodzi z Moluków. Wykorzystuje się go nie tylko do przygotowania wspomnianego już grzanego wina, ale często stanowi składnik całej gamy słodkich dań, dodaje się go także do aromatyzowania mięs czy ryżu. Swój charakterystyczny aromat zawdzięcza olejkowi eterycznemu.

Przyprawy o działaniu dezynfekującym

Kiedy mówimy o goździkach, mamy na myśli nie tylko bardzo charakterystyczny rodzaj przyprawy, ale także środek dezynfekujący o działaniu miejscowo odrętwiającym. Jak już pisaliśmy, przyprawa ta zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest związek zwany eugenolem – właśnie ten związek ma działanie miejscowo znieczulające i jest często stosowany w stomatologii.

Często dodaje się go do płukanek do płukania gardła, ludzie polegają na nim nawet wtedy, gdy boli ich ząb – wtedy zaleca się żucie goździka na bolący ząb, co nie jest zbyt smakowite, ale zapewne przyniesie dzięki temu lekką ulgę do właściwości tej przyprawy.

Co się stanie, gdy zmieszasz goździki z alpą?

Być może zainteresuje Cię, co się stanie, gdy zmieszasz tę przyprawę z alpą, na co staraliśmy się zwrócić Twoją uwagę już w tytule dzisiejszego artykułu. Mamy dla Ciebie świetną wskazówkę, na której możesz polegać, jeśli dokucza Ci nieprzyjemny kaszel.

Zrób własny syrop na kaszel:

Zmieszaj 60 ml Alpy z 25 goździkami, wstrząśnij mieszaniną, a następnie pozwól, aby przyprawy w Alpie zaparzyły się przez co najmniej 24 godziny. Po tym czasie zawsze możesz użyć domowego syropu przed pójściem spać – zalecamy dozować po jednej łyżeczce i trzymać w ustach jak najdłużej.

Scroll to Top