Aller au contenu
Accueil » Proč užívání léků na štítnou žlázu může způsobit rakovinu prsu

Proč užívání léků na štítnou žlázu může způsobit rakovinu prsu

    Americká tyreoidologická společnost uvádí, že 20 milionů Američanů (6% populace) trpí nějakou poruchou štítné žlázy, přičemž až dvě třetiny z nich o tom obvykle ani nevědí.

    Výskyt Hashimotovy tyreoiditidy, hypotyreózy (snížené funkce štítné žlázy), hypertyreózy (zvýšené funkce štítné žlázy, Graves-Basedowova choroba), rakoviny štítné žlázy a mnoha dalších chorob, které ohrožují tuto důležitou žlázu, v posledních letech prudce.

    Většina pacientů, kterým diagnostikují hypotyreózu nebo Hashimotovu chorobu, dostane na předpis buď syntetické hormony štítné žlázy jako levotyroxin nebo nějakou jeho přírodní alternativu.

    Někomu může krátkodobá substituční léčba hormonů štítné žlázy zachránit život. Ale miliony lidí jsou diagnostikovány nesprávně, což má pak hrozivé následky na jejich zdraví.

    Tělo potřebuje jód
    Jód je pro tělo základní minerál. Podle některých údajů až 70% světové populace trpí jeho nedostatkem . Jód je nezbytný nejen pro správnou funkci štítné žlázy, ale také mozku, ledvin, jater, kůže a srdce.

    Výzkum zjistil, že rakovina prsu souvisí s nízkou hladinou jódu v těle. Prsní žlázy u žen a prostata u mužů „odchytávají“ jód podobně jako štítná žláza. Je to jakoby tyto žlázy spolu o zásobu jódu bojovaly.

    Čím méně jódu se v těle nachází, tím méně jódu je k dispozici pro celkovou distribuci hormonů v těle – jak v oblasti prsních žláz (prostaty u mužů), tak v oblasti štítné žlázy.

    Podle některých studií jód prokázal také ochranné účinky před rakovinou. Dokáže totiž vyvolat apoptózu (smrt rakovinných buněk), chrání před karcinogenními látkami, vyplavuje z těla škodlivé těžké kovy a napomáhá k rovnováze trávicího systému.

    Do roku 1960 se v USA přidával jód běžně do chlebového těsta. Ale krátce poté, co se výrobci rozhodli přidávat do svých produktů bromid, který jód blokuje, výskyt hypotyreózy, Hashimotovy choroby a rakoviny prsu výrazně stoupl.

    Je to jen náhoda? Mnozí odborníci tvrdí, že určitě ne.

    Souvisí s léky na nemoci štítné žlázy s rakovinou prsu
    „V důsledku nedostatku jódu dochází ke zvýšenému riziku rakoviny prsu u žen, které užívají léky podporující funkci štítné žlázy,“ říká obhájce jódu a vědec doktor David Brownstein.

    „Léky na podporu funkce štítné žlázy zvyšují metabolické potřeby těla as tím stoupá i potřeba jódu. Pokud má někdo nedostatek jódu a dostane naordinované užívání hormonů štítné žlázy, problém s nedostatkem jódu se ještě zhorší.“

    Nemocnice Ferdinand-Sauerbrucha ve Wuppertalu v Německu provedla před téměř 30 lety studii, která zjistila, že u žen užívajících léky na štítnou žlázu 15 a více let byla 2x vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu než u žen, které syntetickou léčbu neužívaly.

    Kromě toho, že syntetické léky na štítnou žlázu mohou zanechat na lidském zdraví obrovské stopy pro své velké množství nežádoucích účinků, k souvislosti mezi hormony pro léčbu štítné žlázy a rakovinou prsu dochází ve velké míře z důvodu nedbalosti ze strany konvenčního zdravotnictví.

    Namísto řešení podstaty problému totiž používají pouze „náplast“ ve formě syntetické náhrady hormonů štítné žlázy, která nijak neřeší skutečné důvody epidemie hypotyreózy (snížené funkce štítné žlázy).