Przestań kupować borówki! Sprytne metody na niekończące się zapasy

Jagody idealnie nadają się jako uzupełnienie śniadania lub dosłodzenia ulubionego smoothie, a ponadto zawierają ważne witaminy i minerały. Borówki to także świetna przekąska między posiłkami, choć jagody nie są tanie.
Ale jeśli uprawiasz własne borówki, możesz pożegnać się z zawyżonymi cenami w supermarketach i cieszyć się świeżymi jagodami z własnego ogrodu!

Oto kilka wskazówek dotyczących uprawy borówek amerykańskich:

1. Wybierz ostrożnie: Przed posadzeniem krzewu borówki amerykańskiej przeprowadź badania i upewnij się, że wybrałeś rodzaj jagód, który będzie najlepiej rósł w Twoim klimacie. Według One Green Planet niektóre gatunki rosną lepiej w wilgotnym klimacie, podczas gdy inne mogą również wytrzymać niskie temperatury.

2. Jakość gleby: liczy się kwasowość. Almanach zaleca pH gleby pomiędzy 4 a 5. (Oto krótki przewodnik dotyczący pomiaru kwasowości gleby.) Jeśli Twoja gleba i/lub warunki pogodowe nie są idealne, możesz także uprawiać jagody w doniczkach.

3. Sadzenie: Borówki potrzebują dużo światła słonecznego i dobrej gleby. Jeśli chcesz sadzić je bezpośrednio w ziemi, wybierz miejsce z dużą ilością światła słonecznego. HGTV zaleca pozostawienie co najmniej 150 cm odstępu pomiędzy każdym krzakiem. Jeśli wolisz sadzić borówki w doniczce, powinna ona mieć średnicę co najmniej 45 cm. Daj krzakom około 1-2 cali wody tygodniowo.

4. Ochrona: HGTV zaleca ochronę krzewów przed szkodnikami, ptakami i innymi głodnymi zwierzętami za pomocą kijów bambusowych i siatki.

5. Przycinanie: Według Almanachu krzewy borówki mogą owocować przez ponad 20 lat. Aby zapewnić sobie długą żywotność, należy co kilka lat przycinać krzewy. Ponieważ świeżo ścięte krzewy nie dają jagód, zaleca się posadzić kilka krzewów i naprzemiennie je przycinać.

6. Czas dojrzewania: Pierwsze pąki pojawiają się na początku wiosny. Jagody można zbierać zazwyczaj w lipcu. Niech zmienią kolor na niebieski i poczekaj jeszcze kilka dni. Dojrzałe jagody spadną z krzaków w Twoje ręce!
na Facebooku, jeśli znasz kogoś, kto chciałby mieć własny zapas jagód.

Scroll to Top