Aller au contenu
Accueil » Recept na domácí tymiánový sirup, který pomůže v boji proti kašli a jiným chorobám

Recept na domácí tymiánový sirup, který pomůže v boji proti kašli a jiným chorobám

  Tymián je trvanlivá rostlina, která může mít až 40 cm. Má bílé nebo fialové kvítky, které se objevují od května do září. Využívá se zejména v sušené podobě – dochucují se jím maso, sýry, dušená zelenina či saláty.

  Má velmi silnou vůni a účinné látky, které zlepšují trávení, jsou prevencí proti nadýmání, ale především funguje jako léčivo na kašel. Je nenáročný na pěstování, proto si i vy můžete vyrobit účinný domácí tymiánový sirup podle potřeby. Stačí si ho zasadit v květináči nebo volně na zahrádce.

  Na domácí tymiánový sirup budete potřebovat:

  200 ml vody,
  100 g třtinového cukru nebo organického medu ,
  15 až 20 g sušeného nebo za hrst čerstvého tymiánu (např. citrónový tymián),
  25 ml brandy, které slouží jako konzervant (volitelné),
  slézový květ (volitelné).

  Návod jak postupovat

  1. Ve vodě rozpustíme cukr při středně vysoké teplotě.
  2. Když se cukr rozpustí, přidáme tymián, promícháme a zakryjeme poklicí. Přivedeme ho těsně pod bod varu a poté ho sundáme ze sporáku.
  3. Sirup necháme úplně vychladnout – volně, při pokojové teplotě s poklicí. Přecedíme přes sítko a gázu a naplníme jím uzavíratelné láhve. Pokud se nám takto připravený sirup zdá příliš sladký, můžeme použít pouhých 50 g cukru.
  4. Pokud chceme použít med, postupujeme takto: rozpustíme 50 g cukru ve vodě a přidáme tymián jako v kroku 1. a 2. Potom necháme sirup vychladnout a nakonec, dokud je ještě teplý, do něj vmícháme 50 g medu a brandy. Pokud med vaříme, ztratí se z něho většina zdraví prospěšných látek, proto jej přidáváme nakonec a můžeme jej i zcela nahradit cukrem.

  Skladování a výdrž

  Jako všechny sirupy i tento je vhodné skladovat v tmavé láhvi, aby k němu nemělo přístup přímé světlo. Láhev by měla být vzduchotěsně uzavřena, aby se nezačaly tvořit plísně. Sirup vydrží přibližně 1 měsíc (bez brandy) nebo 4 měsíce (s brandy). Skladovat jej musíme po celou dobu v chladničce.

  Dávkování

  Při problémech s kašlem nebo s bolestí v krku užíváme 1 lžičku každé 2 hodiny nebo dle potřeby. Nedoporučujeme jej podávat dětem do 3 let, ani pro těhotné a kojící ženy, resp. jeho užívání zkonzultujte se svým ošetřujícím lékařem nebo bylinkářem.

  Účinky přírodního tymiánového sirupu

  léčí suchý, dráždivý kašel – během nemoci dýchacích cest, ale i po ní, když se už cítíme fit, ale stále trochu kašleme,
  uvolňuje hleny – pomáhá při vykašlávání,
  zejména pokud je vyroben s medem, má protizánětlivé a antibakteriální účinky,
  léčí nachlazení,
  obsahuje léčivou látku thymol, díky které zmírňuje dýchací potíže – uvolňuje a zklidňuje dýchací cesty,
  usnadňuje trávení.