Slanina a sádlo: Dříve škodlivé, dnes doporučované potraviny

Slanina a sádlo patří mezi typicky české potraviny, které byly až do nedávné doby považovány za nezdravé a jejich konzumace byla ze strany lékařů poměrně striktně zakazována. Nyní se ale k těmto potravinám znovu začínáme navracet. Nejnovější výzkumy totiž ukazují, že zdaleka nejsou tak nezdravé, jak jsme si dlouho mysleli.

 

 

Slanina pro lepší imunitu i zdravé srdce a cévy

Pokud jde konkrétně o slaninu tak, jednou z důležitých složek, které v ní můžeme najít, je kyselina arachidonová, která je velmi prospěšná v boji s vysokým cholesterolem. Zároveň prospívá i našemu imunitnímu systému, neboť podporuje produkci chemických sloučenin, které jsou odpovědné za správnou reakci v případě nejrůznějších zánětů.

Pokud slaninu konzumujeme v přiměřeném množství, nepřináší žádné zvýšené riziko ani pro naše srdce a cévy, naopak redukuje svalové kontrakce našich orgánů včetně srdečního svalu a podporuje správný cévní tonus. Pro kuřáky je konzumace slaniny vhodná i z hlediska obsahu selenu, který zabraňuje určitým procesům poškození tkání, které souvisejí s cigaretami. V neposlední řadě slanina dokáže zpomalit intoxikaci alkoholem, neboť po její konzumaci se stěny žaludku pokryjí vrstvou tuku, která zabraňuje absorpci alkoholu.

 

 

Slaninu lze používat také k léčbě nejrůznějších zdravotních problémů. Jedním z nich je například atopický ekzém, stačí rozehřát slaninu tak, aby pustila tuk, a tento tuk následně smíchat s dvěma syrovými vejci a šťávou z rebarbory. Tuto směs poté nechte po dobu dvou až tří dnů odležet a následně jí stačí problematická místa dvakrát denně potírat. Slanina pomáhá i při bolestech zubů, doporučuje se malý kousek slaniny vložit mezi tvář a dáseň a nechat působit po dobu patnácti až dvaceti minut.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

Scroll to Top