Tajné babské rady, aneb k čemu všemu se dá využít pomerančová kůra? To se budete divit!

Pomerančová kůra je pro většinu lidí odpad. Když si chceme pochutnat na tomto citrusovém ovoci, jednoduše se kůry zbavíme a hodíme jí do koše. A to je strašná škoda, protože se dá v domácnosti skvěle využít!

Možná tomu nebudete věřit, ale pomerančová kůra není tak obyčejná, jak se možná na první pohled zdá. Většina lidí jí vyhazuje, po přečtení dnešního článku ale budete vědět, že ji doma můžete použít například k vyčištění mikrovlnné trouby. Pojďme si tedy říci, k čemu všemu se dá pomerančová kůra doma použít. Jsem si jistá, že se tomu nebudete stačit divit!

 1. Čištění mikrovlnné trouby

  Když už jsem to s tou mikrovlnkou tak krásně nakousla, zmíním její čištění za pomoci pomerančové kůry jako první. Vlastně na tom vůbec nic není, stačí kůru vložit do misky, zalít vodou a tu následně umístit do mikrovlnky. Poté misku s kůrou a vodou nechte „ohřívat“ cca 7 minut, následně stačí misku vyjmout a za pomoci hadříku otřít vnitřní část spotřebiče.

 2. Odstranění vodního kamene z vodovodní baterie

  Máte-li na vodovodní baterii vodní kámen, což na pohled rozhodně nevypadá pěkně, povolejte na pomoc pomerančovou kůru, na kterou dejte malé množství soli a následně s nimi baterii vyčistěte. Nechte cca 10 minut působit a poté jednoduše opláchněte vodou. Baterie se bude blýskat novotou.

 3. Sklenice beze šmouh

  Stává se vám, že po umytí nádobí v myčce máte na sklenicích nepěkné šmouhy? Nepomáhá ani leštidlo, které do myčky nádobí pravidelně doplňujete? Pak zkuste do myčky vložit pomerančovou kůru a uvidíte, že vás žádné šmouhy na sklenicích už nikdy trápit nebudou.

 4. Univerzální čistidlo

  Z pomerančové kůry si můžete vyrobit i univerzální čistidlo, které následně využijete v celé domácnosti. Stačí smíchat ocet s pomerančovou kůrou a nechat týden louhovat. Poté kůru sceďte a šťávu nalijte do lahve s rozprašovačem. Následně můžete používat dle potřeby.

Scroll to Top