Te Wskazówki Pozwolą Ci Zachować Stopy I Paznokcie W Świetnej Kondycji. Kilka Cennych Porad Na Piękne Stopy

Ból stóp to problem, z którym boryka się wiele osób.

Pełnią one bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, a co ważne stabilizują nasze ciało i dźwigają jego ciężar. Mocna eksploatacja oraz nie zawsze odpowiednio dobrane obuwie, często prowadzą do odczuwania dyskomfortu i pogorszenia samopoczucia. 

Niestety, nie zawsze dbamy wystarczająco dobrze o zdrowie naszych stóp. 

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na to by poprawić ich kondycję. Oto kilka wskazówek jak zadbać, nie tylko o wygląd stóp ale również zmniejszyć ich bolesność.

Podstawa pielęgnacji, czyli nawilżenie 

Codzienne nawilżanie sprawi, że skóra stóp stanie się miękka, gładka i elastyczna. W tym celu najlepiej sprawdzą się kremy, które w swoim składzie zawierają emolienty. Dimetikon, lanolina oraz wazelina pomogą w walce z łuszczeniem się i rogowaceniem martwego naskórka, a gliceryna oraz lecytyna dodatkowo nawilżą skórę.

Jednak ogromne znaczenie ma również utrzymanie suchych stóp w ciągu dnia. Grzyby rozwijają się w wilgotnym środowisku, dlatego pamiętaj aby unikać intensywnego nawilżania obszarów między palcami.

Kontrolowana suchość stóp

Ważnym aspektem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia stóp, dbając jednocześnie o podstawową higienę i zachowanie zdrowej suchości.

Po wyjściu spod prysznica zawsze dokładnie osusz stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzeń między palcami. Jednak kluczową kwestią jest odpowiedni dobór skarpet i obuwia, w których spędzamy większość dnia.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

  • skarpety wybieraj z naturalnych materiałów, najlepiej bez szwów, które powodują niepotrzebny nacisk i wzmagają potliwość;
  • zwróć uwagę na rozmiar skarpetek, zbyt luźne mogę powodować otarcia i powstawanie pęcherzy, zaś zbyt ciasne blokują zdrowe krążenie krwi i tym samym nasze stopy będą opuchnięte;
  • buty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które pozwolą na odpowiedni przepływ powietrza oraz pochłanianie powstałej wilgoci;
  • warto unikać korzystania z tej samej pary butów kilka dni z rzędu.

Relaksacyjna ciepła kąpiel

Chcąc zadbać nie tylko o zdrowie ale również o piękny wygląd stóp mocz je regularnie w ciepłej wodzie, a dla polepszenia jakości kąpieli dodaj dostępną w każdym domu sól, lub kilka kropel olejków eterycznych.

Wystarczy 15-20 minut raz w tygodniu aby pięty były miękkie, a zrogowaciały naskórek łatwy do usunięcia. Stopy dzięki temu nabiorą lekkości oraz złagodzone zostaną doskwierające po całym dniu podrażnienia.

Naskórek będzie miękki i gotowy do kolejnych etapów pielęgnacji, a w celu jego usunięcia możesz użyć specjalnego peelingu do stóp lub pumeksu.

Regeneracja poprzez masaż

Relaksacyjny masaż to kolejny etap pielęgnacji, który pozwoli nie tylko na chwilę przyjemności ale przyniesie również ulgę i regenerację. Krążenie krwi poprawimy poprzez uciskanie dłonią dolnej części stopy, kolistymi ruchami masować możemy również kostki oraz całe palce, pomijając paznokcie.

Możesz wykorzystać specjalny masażer, ale świetnie sprawdzi się również zwykła piłka tenisowa lub inny podobny przedmiot na którym będzie można postawić stopę i angażując ją od pięt, aż po koniuszki palców, jednocześnie naciskając, przesuwać tam i z powrotem.

Wystarczy chwila, aby poczuć odprężenie i poprawić swój nastrój po ciężkim dniu. Stopy staną się lekkie i przyjemne w dotyku, a delikatny nacisk spowoduje, że będą wypoczęte i wolne od napięć wywołanych obciążeniem.

Niwelowanie bólu wokół paznokci

Kiedy doskwiera nam ból paznokci, a codzienna pielęgnacja nie daje wystarczającego ukojenia, można w domowym zaciszu spróbować załagodzić te objawy.

Poniższy schemat podpowie jak można spróbować zniwelować bolesne dolegliwości:

  • na 1 litr ciepłej wody dodaj 1 dużą łyżkę soli, w przygotowanej kąpieli mocz stopy 15-20 minut;
  • przygotuj nić dentystyczną, umieść ją delikatnie pod krawędzią paznokcia i unieś lekko do góry;
  • szczególnie bolesne miejsce odkaź za pomocą płynu atyseptycznego i owiń lekko bandażem;
  • czynność powtarzaj do momentu uczucia ulgi i normalnej sprawności palca.

Najważniejsze: nie ignoruj bólu  

Wady stóp rozwijają się w wyniku różnego rodzaju obciążeń, a przyczyny bólu mogą być skrajnie różne. Jeśli bolesność się nasila, lub długo nie ustępuję należy rozważyć wizytę u lekarza.

Podolog podczas konsultacji oceni stan naszych stóp i określi, co może być przyczyną objawów oraz wdroży profesjonalne leczenie lub pielęgnację.

Scroll to Top