Toto jsou nejdůležitější pravidla, jak se chovat při bouřce

Když jste v pohodlí domova, je bouřka krásnou podívanou. Co když jste naopak venku? Poradíme vám jak se chovat při bouřce. Je totiž nutné dodržet několik velmi důležitých zásad. Jedině tak máte jistotu že se vám nic nestane a bouřku přečkáte ve zdraví. Nehrozí jenom úder bleskem, ale i řada jiných problémů třeba s padajícími stromy nebo s větrem. Proto je nutné být na pozoru a myslet na to, co vše se může stát. V první chvíli byste si měli uvědomit těchto několik pravidel.

 

 

Schovejte se do budovy nebo do auta

Pokud je poblíž budova, schovejte se do ní. Stejně tak se můžete schovat i do auta. V obou případech budete chráněni před úderem bleskem. Na budově bude s největší pravděpodobností hromosvod a auto využívá fyzikálního jevu který je označen jako Faradayova klec. I když do vozu jako takového uhodí blesk, vám jako osobám uvnitř se nic nestane, jelikož elektrický náboj doslova sjede po karoserii na zem.

V budově najděte vhodné místo

Pokud využijete pro svůj úkryt budovu, je třeba vybrat si správné místo. Neměli byste se zdržovat ani u oken, ani byste se neměli zdržovat v blízkosti zásuvek nebo elektrických spotřebičů. Ty je vhodné vypojit ze sítě, jinak hrozí možné riziko požáru. To ostatně platí i když budete v bezpeční vašeho domova. Bouřka je nevyzpytatelná a tak není na místě zbytečně riskovat poškození vaší elektroniky.

Běžte co nejdál od stromů

Další rady jak se chovat v bouřce se týkají volné přírody. Pokud vás v n bouřka zastihne, rozhodně se neukrývejte pod stromy. Právě do nich může blesk uhodit. Stejně tak je může zlomit silný vítr. Ideální je vybrat si místo které je od stromů co možná nejdále. Dobré je sledovat předpověď počasí a pokud se blíží bouřka, je dobré do lesa raději vůbec nechodit, jelikož najít v něm odpovídající úkryt může být v podstatě nemožné.

Pozor na kovové předměty i vodu

Vhodní je dbát i na to, kde se přesně nacházíte. Pozor na jakékoliv kovové předměty v okolí. Těch se nedržte a pokud možno se od nich také vzdalte. To proto že jsou vodičem. Další rada jak se chovat při bouřce se týká místa kde se schováváte. Rozhodně by se nemělo jednat o hlubokou kaluž, jelikož i voda je vodivá. Je jasné, že během deště suché místo nenajdete, ale čím méně stojaté vody, tím lépe.

Čím hlouběji, tím lépe

Radou jak se chovat při bouřce je i to, že byste se mělo schovat pokud možno co nejvíce pod běžným terénem. Mohou to být třeba i různé jeskyně, může se jednat o větší díry v zemi, nebo se může jednat třeba i o příkopy. Důležité je najít si takové místo a zde setrvat dokud bouřka nepřejde. problém může nastat například na poli nebo na louce a proto je třeba myslet na výskyt bouřky už s určitým předstihem a reagovat.

Držte se při zemi

Piorun ma tendencję do uderzania w rzeczy wyższe. Dlatego należy nie tylko schować się poniżej poziomu gruntu, ale także zająć odpowiednią pozycję. Konieczne jest przykucnięcie do ziemi tak bardzo, jak to możliwe. Jednocześnie jednak nie należy się kłaść, kontakt z podłożem powinny mieć jedynie buty, które lepiej izolują. Chociaż ta pozycja może być niewygodna, należy ją utrzymać, aż burza faktycznie minie. Dzieje się tak dlatego, że faktycznie może uratować Ci życie.

Scroll to Top