Aller au contenu
Accueil » Trápí vás afty? Známe skvělé triky, díky kterým s nimi zatočíte.

Trápí vás afty? Známe skvělé triky, díky kterým s nimi zatočíte.

  Ten, kdo afty v ústech měl, moc dobře ví, jak bolestivé a nepříjemné jsou. Lékaři tvrdí, že za toto lehké onemocnění může hlavně nedostatek vitamínů, kyseliny listové a železa. Pokud i vás občas trápí a afty a nevíte, jak se jich zbavit, dnes vám pomůžeme.

  Afty dosahují většinou velikosti až čtyři milimetry, ale existují i případy, kdy jsou tyto boláky o dost větší a člověku pořádně znepříjemňují nejen konzumaci potravin, ale také mluvení. Jak už jsme psali na začátku tohoto článku, může za ně většinou oslabená imunita, nedostatek vitamínů jako B2 a nedostatek železa. Jak se jich zbavit?

  Pokud se u vás afty objeví, musíte doplnit dané vitamíny a vyzkoušet můžete například hlívu ústřičnou. Pokud vás afty trápí často, je důležité se zamyslet nad svým životním stylem. Pomoct by vám měly výplachy proti bolesti.

  Ulevit si od této nepříjemné bolesti můžete pomocí protizánětlivých a dezinfekčních výplachů z heřmánku či šalvěje a třapatky. V lékárně se stačí zeptat na roztoky, které na afty pomáhají a zaměstnanec lékárny vám určitě s radostí nějaký roztok doporučí. Na výplach můžete vyzkoušet i vincentku. Pokud ji nemáte, můžete ji nahradit vodou se lžičkou soli.

  Pokud se vám lékárna navštěvovat nechce, možná vám pomohou nejrůznější babské rady.

  Už naše prababičky uměly léčit toto onemocnění přírodní cestou. Doporučovaly několikrát denně rozkousat hroznové víno nebo na místo postižení aplikovat včelí med. Když obě možnosti nepomohly, přišla na řadu cibule.

  Než se vám vaše boláky v ústech zahojí, je potřeba se vyvarovat kyselým a kořeněným jídlům. Léčbu komplikuje i kouření, žvýkání žvýkaček nebo pití kávy. Snažte se proto těmto věcem vyvarovat a uvidíte, že již brzy budou vaše ústa plně zahojeny.