Aller au contenu
Accueil » Tuhle rostlinu má řada z vás na zahradě běžně – díky EU však hrozí za její přítomnost půlmilionová pokuta

Tuhle rostlinu má řada z vás na zahradě běžně – díky EU však hrozí za její přítomnost půlmilionová pokuta

    Tato rostlina se běžně vyskytuje na mnoha našich zahradách, ale kvůli nařízení Evropské unie za její přítomnost nyní hrozí pokuta až půl milionu korun. A není to jediná taková rostlina.

    V klidné krajině českých zahrad probíhá tichý boj proti nevítaným vetřelcům. Ministerstvo životního prostředí České republiky v souladu se směrnicemi Evropské unie nedávno zavedlo přísná legislativní opatření, jejichž cílem je omezit šíření invazních druhů rostlin.Mezi těmito rostlinami vyniká bolševník velkolepý, a to nejen svým vzrůstem a jedovatou šťávou, ale také jako symbol problémů, které invazní flóra představuje.Když vám na zahradě roste bolševník, sázky jsou vysoké, protože za nedodržení předpisů hrozí pokuty až do výše 500 000 Kč. Jde samozřejmě o extrémní případ, kdy na odstranění této invazivní rostliny nebudete pracovat ani poté, co vás na to upozorní úřady.Ovšem i jeden zanedbaný kout na zahradě s tímto nevítaným návštěvníkem vám může vynést pěknou pokutu ve výši desítek tisíc korun. O pozemek je zkrátka zapotřebí se starat, jinak to nepůjde.Šťáva bolševníku velkolepého navíc obsahuje fototoxické látky, které při kontaktu s pokožkou a vystavení slunečnímu záření mohou způsobit těžké popáleniny a puchýře. Riziko je obzvláště vysoké za teplých a slunečných dnů, kdy koncentrace těchto toxických látek dosahuje maxima.Problémy vás pak mohou trápit i dlouhé týdny, takže si rozhodně dejte velký pozor.Ale bolševník není jediným hříšníkem, který by vám mohl udělat průvan v peněžence. Další takovou rostlinou je křídlatka japonská, původem z Kavkazu, která se vlivem globalizace dostala i do české krajiny, kde našla příznivé podmínky pro svůj růst a šíření.

    Tato rostlina, která se vyznačuje impozantní výškou a krásnými listy, se zpočátku může zdát jako majestátní doplněk zahrady. Její krása však skrývá nebezpečnou vlastnost – dokáže znovu obrazit i z velmi malého kousku.I za „pěstování“ křídlatky můžete dostat pokutu. Dozor státu má však i výhody – pokud na svém pozemku zaznamenáte nějakého takového vetřelce, můžete požádat o pomoc s jeho likvidací.Ta může být jak finanční, tak i fyzická (na louku vám přijde skupina odborníků a za jedno odpoledne bude hotovo). Stačí se informovat na možnosti na vaší obci.