Ukorzenienie winorośli nie jest trudne. Spróbuj wyhodować własne wino

Winorośl może rosnąć także w Twoim ogrodzie. Tylko nie popełnij błędu na samym początku. Doradzimy Ci w zakresie prawidłowego rootowania. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że zostanie on właściwie potraktowany. Reszta zależy od Ciebie, czyli od Twoich umiejętności, wiedzy i regularnej opieki.

 

Czego będziesz potrzebować

Aby winorośl zapuściła korzenie tak, jak powinna, nie można obejść się bez kilku podstawowych, a także niezbędnych rzeczy. Wymieniliśmy je wszystkie w naszym podsumowaniu poniżej:

  • Gałęzie winorośli
  • Litrowy słoik
  • Stojąca woda
  • Ostry nóż
  • Wosk lub parafina
  • Półlitrowy kubek
  • Podłoże

Najwyższy czas zacząć

Warto wiedzieć, że przygotowanie winorośli powinno nastąpić w drugiej połowie lutego. Jest to zatem optymalny czas na przygotowanie się do ukorzenienia. Podstawą jest stworzenie sadzonek, a następnie umożliwienie im zakorzenienia. Dobrą wskazówką jest również to, że w pojemniku powinno znajdować się minimum wody. Wystarczy około 1 centymetra, gdyż większa ilość jest bardziej szkodliwa. Można też dodać do wody odrobinę substancji wchłaniającej płyn, co jest przydatne, gdy nie chcemy codziennie sprawdzać jej poziomu.

Przygotuj kotlety

To bardzo ważny krok. Każde cięcie należy wykonać około 1,5 centymetra poniżej pąka. Dno będzie w wodzie, a pączek będzie nad powierzchnią. Na każdej gałązce powinno znajdować się około 2–3 pąków. Górny koniec powinien znajdować się pięć centymetrów nad ostatnim pąkiem. Tylko w ten sposób można prawidłowo przyciąć winorośl.

Kolejnym krokiem w przygotowaniu sadzonek winorośli jest wykonanie krótkich pionowych cięć. Zrób to ostrym, spiczastym nożem w obszarze pąków. Dzięki temu Twoja winorośl będzie rosła w pożądanym kierunku.

Do pojemnika z wodą

Gdy sadzonki będą gotowe, możesz umieścić je w pojemniku z wodą. Włóż tyle, ile zmieścisz do słoika. Następnie wlej wodę do szklanki. Jak wspomniano, pożądana ilość wynosi około jednego centymetra od dołu.

Nie należy zapominać, że górna część sadzonek powinna być zabezpieczona. I to za pomocą wosku lub parafiny. Wystarczy zapalona świeca, zanurz górną część w roztopionym wosku i poczekaj, aż wosk wyschnie. Więcej nie jest naprawdę potrzebne.

We właściwe miejsce

Szklankę, w której trzymasz sadzonki, należy umieścić w miejscu zapewniającym ciepło i światło. Idealnym rozwiązaniem będzie parapet nad ogrzewaniem. Nie wpłyniesz w żaden sposób na następującą procedurę, ponieważ musisz po prostu poczekać. Zwykle 3 do 4 tygodni przed pojawieniem się pierwszych korzeni.

Można założyć

Kiedy korzenie zaczną się rozwijać, można stopniowo usuwać najbardziej aktywne sadzonki i sadzić je w osobnych pojemnikach. Mogą to być doniczki z dobrej jakości ziemią. Optymalnie jest sadzić takie, których korzenie mają już kilka milimetrów długości. Dłuższe też są szkodliwe. Optymalna długość korzenia wynosi 5 mm.

Jak widać na zdjęciu tak wygląda korzeń, który kształtował się przez 45 długich dni i jego wielkość przekroczyła już dopuszczalne maksimum. Korzeń pęka i istnieje duże prawdopodobieństwo, że winorośl nie utrzyma się.

Sadzimy, tworząc w doniczce odpowiednią dziurę z gliną i ostrożnie wkładamy do niej winorośl. Następnie zakopujesz daną dziurę.

Następnie lekko dociśnij podłoże, aby upewnić się, że gałąź winorośli jest utrzymywana we właściwej, prostej pozycji.

Wreszcie, gdy sadzenie się zakończy, nie zapomnij również o podlaniu. Wskazane jest wykonanie w dnie misek otworu, dzięki któremu nadmiar wody będzie mógł łatwo odpłynąć.

Usuń kwiaty

Ostatni krok wiąże się także z koniecznością stopniowego usuwania kwiatów. Kiedy się pojawią, poczekaj chwilę, a gdy liście wyrosną, usuń kwiat. Opiekuj się w ten sposób sadzonkami w kubku przez 1 do 1,5 miesiąca. Następnie stopniowo wystawiaj je na zewnątrz. Wystarczy na godzinę, dwie, trzy i tak dalej.

Dopiero gdy sadzonki winorośli doskonale się zakorzenią, nadchodzi czas, kiedy można je przesadzić na zewnątrz do ogrodu i stworzyć wymarzoną przydomową winnicę.

Scroll to Top