Uprawiasz storczyki? Mamy dla Ciebie wspaniały sposób na łatwe ich rozmnażanie. To tak proste, że każdy może to zrobić. A wynik? Tyle pięknych storczyków, ile chcesz mieć

Orchidea, roślina, która zyskuje coraz większą popularność wśród naszych ogrodników i hodowców domowych. Storczyki zawsze były uważane za perełkę wśród roślin. Cóż, nie, to rośliny chronione, których nie znajdziesz na wolności. A jeśli tak, są chronione i zabrania się ich rozdzierania. Dla tych, którzy nie mogą się oprzeć ich pięknu i urokowi, oferujemy rozwiązanie. Kupuj określone rodzaje storczyków w kwiaciarni i opiekuj się nimi z miłością w domu. Cena nie jest jednak najniższa, dlatego warto samodzielnie rozmnażać storczyki. Jak? Pokażemy Ci genialny sposób, aby to zrobić.

Chroniony klejnot

Orchidea to piękny kwiat, który pod wieloma względami jest symbolem kobiecości. Są one jednak w naszym krajobrazie chronione i dotarcie do nich może nie być takie proste. W naturze spotykane są głównie tylko w miejscach wyznaczonych jako obszary chronione. Na przykład w naszym kraju storczyki występują obficie na obszarze chronionego krajobrazu Białych Karpat. Dlatego ich rozdzieranie, zbieranie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia są surowo zabronione. Mimo to obecnie coraz częściej pojawiają się w czeskich domach i naprawdę sprawiają radość.

Pragnienie coraz więcej

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, botanikiem, czy po prostu lubisz mieć wokół siebie coś zielonego i pięknego, piękno i zapach orchidei z pewnością Cię zadziwi. Na pierwszy rzut oka różnią się od klasycznych roślin doniczkowych i innych roślin przede wszystkim:

  • budowa ciała
  • kształt i rodzaj liści
  • kolorowy kwiat
  • rodzaj gleby i metoda uprawy

Gdy zaczniesz dbać o jedną roślinę, od razu będziesz chciał więcej. Jak to jednak zrobić, nie uciekając się do oszczędności? Jeśli więc chcesz mieć w domu więcej storczyków i wypełnić ich pięknem cały dom lub mieszkanie, rozwiązaniem jest ich samodzielne rozmnażanie.

Kiedy i jak rozmnażać

Jak wspomniano powyżej, w tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci dbać o storczyki i zapewnić ich trwały wzrost i kwitnienie. Główną zasadą obowiązującą wszystkich hodowców jest to, że wczesna wiosna to najlepszy czas na rozmnażanie storczyków. Nie zaczynaj tego jesienią, możesz raczej zaszkodzić roślinie.

Zakładamy, że masz już pewne doświadczenie ze storczykami i ich uprawą. Za oknem piękny kwiecień, a Ty masz zamiar rozmnażać roślinę. Procedura jest następująca i składa się tylko z 3 kroków:

  • skrócenie łodygi orchidei
  • stosowanie preparatów (wosk naturalny, pasta)
  • sadzenie w osobnej doniczce

Procedura mnożenia

Przede wszystkim odwiedź specjalistyczny sklep (lepiej kwiaciarnię) i kup pastę wspomagającą kwitnienie storczyków. Następnie w domu skróć łodygę storczyka do 4-5 ogniw (1 ogniwo reprezentuje 2 kwiaty lub pąki. Na miejsce po cięciu nałóż naturalny wosk, a pozostałą część storczyka w miejscu przecięcia natrzyj zakupioną pastą i Gdy tylko pojawią się 2-3 korzenie, odetnij przetartą część i posadź korzenie w osobnej doniczce.

Jeśli ci się to uda, możesz w ten sposób wielokrotnie rozmnażać storczyki i tym samym sprawić radość sobie, a może nawet swoim bliskim.

Scroll to Top