Uprawiasz storczyki? Z pewnością docenisz te praktyczne sztuczki od doświadczonego ogrodnika!

Storczyki to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych roślin, którymi ozdabiamy nasze domy. Widok radośnie i kolorowo kwitnącej rośliny zachwyci każdego. Niestety nie zawsze traktujemy storczyki prawidłowo i wtedy dziwimy się, że w domu nie radzą sobie one dobrze.

A co z tobą? Czy Ty też masz w domu storczyka? Jeśli tak, to dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie i zdecydowanie nie możesz go przegapić! Mam dla Ciebie kilka przydatnych i sprawdzonych trików od doświadczonego ogrodnika, który doskonale wie, co jest najlepsze dla storczyków. Zobaczysz, że dzięki tym wskazówkom Twoje storczyki będą pięknie kwitły w domu!

Praktyczne wskazówki, jak prawidłowo uprawiać storczyki

Chociaż rośliny te często wyglądają, jakby nie potrzebowały wiele do szczęścia, nie warto lekceważyć ich pielęgnacji. Sprawdź praktyczne wskazówki, dzięki którym storczyki sprawią Ci samą radość.

 1. Nie umieszczaj storczyka w ceramicznej doniczce

  Być może spodobała Ci się pastelowa fioletowa doniczka ceramiczna, ale zdecydowanie nie jest to mądry wybór w przypadku storczyka, więc lepiej daj znać swoim kubkom smakowym. Roślina ta do prawidłowego wzrostu i przede wszystkim prawidłowego procesu fotosyntezy, w którym biorą udział jej korzenie, potrzebuje przezroczystej doniczki lub innego przezroczystego pojemnika.

 2. Zapewnij wystarczającą ilość światła dziennego

  Światło dzienne pozytywnie wpływa na kwitnienie, dlatego ważne jest, aby znaleźć dla storczyka takie miejsce, w którym będzie miała wystarczającą ilość światła dziennego, ale jednocześnie nie będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogłyby znacząco uszkodzić kwiat. Idealnie byłoby, gdyby storczyk znajdował się w takim miejscu, w którym będzie miał dostęp do światła dziennego przez około 10-12 godzin.

 3. Nie zapomnij prawidłowo podlać kwiatu

  Storczyk nie lubi pragnienia, ale nie radzi sobie, gdy jest niepotrzebnie mokry. Dlatego staraj się znaleźć idealny kompromis i podlewaj roślinę tylko wtedy, gdy jej gleba jest sucha. Najlepiej podlać storczyka wodą deszczową, jeśli nie masz takiej możliwości, użyj najlepiej przegotowanej wody – zwykła woda z kranu zawiera chlor i może spalić korzenie.

 4. Nie należy przenosić rośliny z miejsca na miejsce

  Najgorsze, co możesz zrobić swojej orchidei, to przenosić ją z miejsca na miejsce, ciągle zmieniając jej położenie i przesuwając ją. Znajdź dla niego stałe miejsce i nie zmieniaj go, bo nie przynosi to pożytku storczykowi, a wręcz przeciwnie – przy każdej zmianie siedliska narażona jest na stres, który negatywnie wpływa na jego kondycję.

Scroll to Top