Uważaj, jak dbasz o swoje storczyki! Wiele osób popełnia szkolne błędy i z tego powodu więdną te rośliny. Wystarczy kilka prostych kroków i będą idealne. Wystarczy odpowiedni zabieg, a piękno ominie Twoje oczy

Kto nie kocha storczyków? W końcu to jeden z najpiękniejszych kwiatów. To zaskakujące, jak dobrze ten kwiat z lasów rośnie w naszych domach. Ale może to być trochę trudne – dla niektórych kwitnie cały czas, dla innego można go przyciąć i nawet nie nagrodzić kwiatem. Co zrobić, aby storczyki kwitły dla każdego?

Jaki rodzaj storczyka i gdzie go umieścić

Orchidea, od której oczekujesz pięknych kwiatów, powinna być młoda i silna. Głównym kryterium są oczywiście kwiaty. Idealnie silna orchidea powinna mieć 5-8 kwiatów. Orchidea z taką liczbą kwiatów jest niezbędna i powinna dobrze się rozwijać. Ale to nie jedyne kryterium, dlatego nie daj się skusić tylko pięknym kwiatom, ale zwróć także uwagę na liście. Powinny mieć właściwie ciemnozielony kolor i być w nienaruszonym stanie.

Kiedy już będziesz mieć storczyka w domu, znajdź dla niego idealne miejsce. Wybierz ostrożnie, ponieważ orchidea nie lubi zbytnio ruchu. Miejsce, które będzie jej się podobać powinno być:

  • Ciepły
  • Słoneczny
  • Przez okno

Nadal dobrze jest skupić się na pojemniku, w którym trzymasz storczyk. Lepiej wybierać opakowania przezroczyste, aby uniknąć obumierania korzeni, co często zdarza się w nieprzezroczystych doniczkach.

Słońce, słońce, słońce

Jak w przypadku większości kwiatów, słońce i dostęp do niego są absolutnie niezbędne dla storczyków. Ilość ciepłego światła słonecznego, jakie otrzymuje kwiat, ma nawet bezpośredni wpływ na to, czy i kiedy zakwitnie. Staraj się zapewnić swojej orchidei co najmniej dwanaście godzin światła dziennego. Niestety bez tej dawki światła i promieni kwiat najprawdopodobniej nie zakwitnie.

W mroźne zimowe miesiące, gdy słońce zachodzi wcześnie i jest znacznie mniej światła, orchidea cierpi. Idealnie byłoby, gdybyś go poświęcił. Należy jednak zachować ostrożność, aby wybrać do tego odpowiednie urządzenie. Powinna to być specjalna lampa emitująca białe światło. Jeśli go nie masz, lepiej zostawić kwiat nieoświetlony – przy świetle innym niż białe raczej zaszkodzisz mu, a być może nawet nieodwracalnie uszkodzisz jego strukturę powierzchni. Śmierć rośliny uszkodzonej w ten sposób nie jest wyjątkiem.

Plusem jest to, że nie musisz martwić się różnicami temperatur – przynajmniej tymi małymi. Nie tylko nie szkodzą orchidei, ale nawet przynoszą jej korzyści. Różnica temperatur między dniem i nocą (w zakresie 5-6°) sprzyja wzrostowi storczyka. Dzięki temu można go postawić także na zewnątrz w miesiącach wiosenno-letnich. Ale przenieś go do środka na zimę – uważaj jednak, aby nie przegrzać pomieszczenia, w którym zostanie umieszczona orchidea.

A co z podlewaniem?

Trzeba bardzo uważać z wodą na orchidei. Nie wymaga częstego podlewania, co raczej może jej zaszkodzić. Orchideę należy podlewać dopiero wtedy, gdy gleba, w której ją posadzono, całkowicie wyschnie. Ważne jest również, jaką wodą podlewasz storczyk. Idealna byłaby czysta woda deszczowa (na przykład zebrana w beczce w ogrodzie), ale nie zawsze jest ona dostępna. W każdym razie najpierw zagotuj wodę, do której wlejesz roślinę. Zobaczysz, że odwdzięczą Ci się za to pięknymi kwiatami.

Czy masz jakieś sprawdzone triki na uprawę storczyków?

Scroll to Top