Wstań, idź do ogrodu i zobacz, czy rośnie tam ta roślina. Jeśli tak, radzimy zachować ostrożność. Wygląda niewinnie, ale jest bardzo niebezpieczna. Co i komu może grozić? Dowiadywać się!

Spójrz na zdjęcie tej rośliny i od razu udaj się do swojego ogrodu. Ma to na celu sprawdzenie, czy rośnie tu ta roślina. Na pierwszy rzut oka wygląda to nieszkodliwie, ale jest odwrotnie. Może to być bardzo niebezpieczne i oczywiście dla każdej osoby. Zastanawiasz się, co to za roślina i co może być niebezpieczne w przypadku kontaktu z nią? Patrzeć na.

Jaki to rodzaj rośliny?

Czy wiesz o jakiej roślinie konkretnie mowa? Jeśli nie, poznaj ją. To bolszewik Sosnowskiego. Roślina otrzymała swoją nazwę od botanika, który ją odkrył, opisał i dlatego umieścił ją na liście roślin światowych. Stało się to już w 1944 roku, a jego odkrywcą był Dmitrij Iwanowicz Sosnowski. Trzeba powiedzieć, że później otrzymał szereg oskarżeń, że to on sprowadził ją do Europy.

Ojczyzna rośliny była zupełnie inna. Był to Kaukaz, skąd dotarł do Europy. I to także za sprawą wspomnianego botanika, który przywiózł kilka okazów, a także je uprawiał. Trzeba przyznać, że nie miał on dużego udziału w masowym boomie lat siedemdziesiątych. Lobbowali za nim głównie rolnicy, którzy chcieli wykorzystać go jako paszę dla zwierząt. Później okazuje się, że jest dla nich toksyczna i sprawia im szereg problemów. Ale w tym momencie było już za późno na eliminację.

Znajdziesz go nie tylko w swoim ogrodzie

Oprócz tego, że można go spotkać w ogrodzie, można go spotkać także w naturze. Dziś bolševník rozprzestrzenia się w sposób dość niekontrolowany, a kiedy podejmuje się wysiłki, aby go wyeliminować, nic nie jest w 100% skuteczne. Jeśli rośnie w Twojej okolicy, zalecamy wykopać ją wraz z korzeniami i spalić. Zrobisz dobro zarówno dla natury, jak i oczywiście dla siebie. Dlaczego?

Co czyni tę roślinę tak niebezpieczną?

Jak niebezpieczny jest bolszewnik? Zawiera tzw. furokumaryny, czyli substancje toksyczne dla organizmu człowieka, których nie należy stykać się ze skórą. A to dlatego, że mogą ją mocno poparzyć. Znane są także przypadki oparzeń II i III stopnia na skutek nadmiernego narażenia na tę substancję. I to niedługo po samym kontakcie.

Jeśli po kontakcie z rośliną zaczniesz odczuwać podobne problemy, dokładnie przemyj to miejsce zimną wodą, a w przypadku poważnych powikłań natychmiast udaj się do lekarza. Czasami oparzenia te mogą zagrażać życiu. I to zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jeśli je posiadasz, jeszcze uważniej przyjrzyj się swojemu ogrodowi i jego otoczeniu.

Scroll to Top