Wysiewu marchwi nie można obejść się bez użycia tkaniny i wysokiej jakości gliny

Czy spodziewasz się w tym roku premiery w swoim ogrodzie, jaką jest siew marchwi? To dość specyficzne warzywo, które wymaga odpowiedniego postępowania. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie tak, jak powinno. Co należy zapewnić?

 

 

Najpierw w tkaninę

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to umieścić nasiona marchwi w szmatce, którą mocno zawiążesz, aby nasiona nie wypadły. Następnie zakopujesz ten kawałek materiału w ziemi, na głębokość około 30 centymetrów. Brzmi to jak dziwna procedura, ale zalecają ją doświadczeni ogrodnicy.

Pozostaw tkaninę pod ziemią w ten sposób na około 10 do 12 dni. Następnie możesz go wykopać i ostrożnie rozpakować. Przekonasz się, że teraz wysiew marchwi będzie całkiem łatwy, ponieważ większość nasion zaczęła kiełkować pod ziemią. To było takie proste.

Teraz do gleby

Możesz zacząć sadzić przygotowane nasiona. Najpierw przygotuj w tym celu glebę. Powinno być wystarczająco wilgotne, dlatego należy je obficie podlać. Powinna być także dobrej jakości, co można zapewnić odpowiednim podłożem lub nawozem. Następnie przygotuj rzędy w ziemi, w których będziesz stopniowo sadzić nasiona. Zachowaj odpowiednią odległość między nimi.

Sprawdź ponownie za tydzień

Jeśli to konieczne, regularnie podlewaj grządkę, aby utrzymać wilgotność gleby. Jeśli nie jest to konieczne, sprawdź za około tydzień, czy Twoja praca idzie dobrze, czy nie. Po tygodniu sadzenia powinieneś już widzieć, gdzie wysiew marchwi się rozpoczął, a gdzie jeszcze nie.

Dbaj o to regularnie

Kiedy nasiona się zakorzeniły i marchewki zaczną rosnąć, uważaj na nadmiar wilgoci. Choć, jak każda roślina, również potrzebuje wilgoci, ale niezbyt mokrej gleby. W tym przypadku marchewka nie radzi sobie najlepiej, a to może spowodować, że nie urośnie do pożądanej wielkości, a raczej pozostanie mała.

Będziesz także musiał zająć się zwykłymi sprawami, takimi jak motyka, wyrywanie chwastów, nawożenie w razie potrzeby, ale także sprawdzanie, czy marchewka nie została zaatakowana przez szkodniki. Jak widać, siew marchwi to nie jedyna rzecz, która Cię czeka, jeśli chcesz mieć dobre zbiory.

Scroll to Top