Aller au contenu
Accueil » Zázračný léčivý sirup z jarních fialek. Zapomeňte na dusivý kašel, astma, stres a bolest hlavy ! Vyrobte si vlastní sirup, olej i fialkové bonbóny

Zázračný léčivý sirup z jarních fialek. Zapomeňte na dusivý kašel, astma, stres a bolest hlavy ! Vyrobte si vlastní sirup, olej i fialkové bonbóny

    Sirupy a medy lze udělat téměř z čehokoliv. I když trochu přeháníme,ale slyšeli jste už o tom ,že ho můžete získat i třeba z fialek? Ptáte se k čemu je dobrý a proč bychom se měli pachtit po jarní louce a hledat jejich květy?

    Měli bychom sbírat květy violky vonné, ve kterých je spoustu vitamínů.
    „Celou rostlinu lépe řečeno nať, by se měla trhat zejména v době květu, tedy v době jara, najít se dají i v létě. Hledejte je hlavně v horských svazích, pod stromy, kolem řek, na loukách a u plotů a zdí. Doporučujeme je jít hledat ráno,“ vysvětluje praktická lékařka Lucie Nováková s tím, že naši předci často používali zejména sirup z fialek. „Sirup se používalhlavně jako prostředek na vykašlávání. Skvěle totiž rozpouští a následně usnadňuje uvolňování hlenů. Není proto divu, že pomáhá i při různých typech astmatu. Kromě toho má i antirevmatické a močopudné účinky,“ doplňuje.

    Fialky pocházejí z jižní Evropy. K nám se ale dostaly určitě už ve středověku. Proč jsou zrovna fialky proti kašli tak účinné? „Obsahují totiž alkaloid violin, kyselinu salicylovou či saponiny. Všechny tyto látky přispívají k tomu, že jsou fialky už tisíciletí proti výše uvedeným neduhům používány,“ popisuje lékařka.

    Jak si můžete vyrobit fialkový sirup sami?

    Není to vůbec nic složitého. „Čerstvě natrhané květy fialek zalijte asi litrem vroucí vody. Směs nechte vychladnout klidně až do druhého dne. Následně fialky proceďte a do výsledného nálevu přidejte asi kilo nejlépe krystalického cukru. Výslednou směs dejte na sporák a míchejte do té doby, než vám vznikne hustý sirup,“ popisuje lékařka s tím, že nakonec je potřeba do něj přidat ještě šťávu z pomeranče. A to je vše. Jak vidíte sami, tak skutečně na tom nic není a zvládne to úplně každý. Sirup pak dejte spíše do menších nádob, které je potřeba pořádně uzavřít. Výhodou je, že sirup vám v lednici vydrží několik měsíců.

    Po opalování se hodí fialkový olej

    To ale není zdaleka všechno. Z fialek se totiž dělá také i olej. „Ten se používá zejména v letních měsících. Účinně totiž zklidňuje pokožku po nadměrném slunění. Použít se dá ale i na různá vnější poranění, jako jsou ekzémy, odřeniny, ale i akné a různé další vyrážky, účinný je i proti psoriáze,“ potvrzuje jeho pozitivní vlastnosti Lucie Nováková.

    Že netušíte, co to psoriáza je? Rádi vám význam pojmu vysvětlíme. Skrývá se pod ním známá lupénka, která je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Kromě pokožky může postihovat i klouby či nehty. Pro její léčbu se používají zejména různé masti, tělová mléka či gely. My si ale vyrobíme přírodní olej a samozřejmě pro vás máme návod, jak si jej udělat. Potřebujete čtvrt litru slunečnicového oleje, do kterého dejte hrst čerstvě natrhaných fialek. Směs pak nechte alespoň týden v klidu. Poté směs sceďte a olej přefiltrujte.

    Vyrobte si doma fialkové bonbony

    Fialky mají ale opravdu velmi široké využití. Jejich květy se přidávají třeba i do bramborové kaše, jako ozdoba na chlebíčky, na dorty či různé koláče. Pokud byste si chtěli fialky koupit,tak budete možná mít s jejich sehnáním problém.Sehnat jdou třeba i v naložené v cukru, ale jejich cena bude velmi vysoká. Udělat si fialky s cukrem můžete i doma. Čerstvé rostliny potřete bílkem a posypte moučkovým cukrem. Následně je nechte usušit v troubě předehřáté na 50 stupňů.